Hlavní navigace

Spol. zdanění manželů

• (neregistrovaný) 84.42.171.---

5. 1. 2007 15:32

Jsem na MD a budeme si s manželem podávat sami spol. zdanění manželů. Když jsem celý rok 2006 pobírala rodič. příspěvek už žádné peníze ze zaměstnání, tak mi bude stačit na doložení pouze nějaký papír o příjmu ze sociálky + potvrzení z práce od manžela. Je to tak správně? Předem děkuji za radu. Katka.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 1. 2007 15:48

Dana W (neregistrovaný) 85.70.1.---

Re: Spol. zdanění manželů
      Ani byste neměla potřebovat papír ze sociálky, jste-li na rodičovském příspěvku, FÚ to vyčte podle data narození dítěte. Nic jiného nepotřebujete, ale neuškodí čestné prohlášení, že jste v roce 2006 krom rodičovského příspěvku neměla žádný jiný příjem.

• 5. 1. 2007 22:29

Pet (neregistrovaný) 88.103.16.---

V loňském roce jsem cca 3 měsíce pobírala podporu v nezaměstnanosti. Jakým způsobem se projeví ve společném zdanění?

• 5. 1. 2007 23:06

H. (neregistrovaný) 85.207.167.---

Do piřznání výši podpory neuvádíte, na SZM se neprojeví. (Není zdanit. příjmem) Ale pokud jste v r.2006 neměla zdanit. příjem vyšší než 38040 Kč, uplatníte ještě v měnželově přiznání odčitatelnou položku na manželku.

• 5. 1. 2007 23:27

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Dovolím si opravit Vaši poslední větu. Píšete "pokud jste v r. 2006 neměla zdanitelný příjem vyšší než 38040..." To slovo zdanitelný tam nepatří. A neptří tam název odčitatelná položka. Správně to má znít: pokud jste v roce 2006 neměla vlastní příjem vyšší než 38040 Kč, uplatníte ještě slevu z daně na manželku. Ta podpora se započítává do vlastních příjmů manželky.

• 6. 1. 2007 2:20

H. (neregistrovaný) 85.207.167.---

Omlouvám se za nepřesnou terminologii - do r. 2005 se používal termín nezdanitel. část základu daně - nyní se již nepoužívá termín odčitatel.položka, ale s l e v a z daně na manželku. Ve výsledku se pro poplatníka nic nemění, a o tom jsem chtěla tazatelku v této tak pokročilé hodině informovat. Děkuji za upozornění, jsem ráda, že jsem tazatelku nepoškodila, ale informovala o možnostech využití dalších slev, které může při SZM uplatnit. Díky . Jeětě prosím o názor - je třeba vždy připojit k SZM potvrzení, že manželka neuplatňuje daň.úlevu na dítě - některé FÚ to vyžadují, jiné ne?
      KPS - v případě, že je na RP, potvrzení zaměstnavatela o tom, že neplatňuje slevu na dítě nevyžadují, jinde ano

• 6. 1. 2007 21:21

Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

Jestliže manžel dokládá potvrzení o zdanitelných příjmech od svého zaměstnavatele, na kterém má vyčíslenou slevu na dítě, které v průběhu roku uplatňoval, tak už by FU neměl požadovat další speciální potvrzení od manželky, protože toto potvrzení už přece bylo předáno té mzdové účtárně, která pak na základě pohoto potvrzení dávala slevu na dítě manželovi. Navíc při společném zdanění by takový požadavek byl nesmyslný, protože přiznání přece předkládají oba manželé a je jasné, který z nich dítě uplatňuje. Potvrzení o tom, že slevu neuplatňovala manželka by nemělo žádný smysl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).