Hlavní navigace

Zprostředkování nákupu

• (neregistrovaný) 37.188.250.---

28. 10. 2017 11:15

Dobrý den,

mám v plánu zprostředkovávat zákazníkům nákup zboží v zahraničí. Princip je jednoduchý - zákazník pošle URL produktu, pošle mi peníze na nákup zboží a já mu zprostředkuji nákup.

Jakým způsobem lze, prosím, fakturovat, aby byl v obratu pouze příjem ze zprostředkování a nikoliv celá cena zboží?

Děkuji Vám mockrát

Kamil

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 10. 2017 0:59

Lada (neregistrovaný) 46.252.233.---

Pokud to zboží koupíte na své jméno a pak ho prodáte zákazníkovi (je jedno, jestli vám dá peníze předem, nebo vám to zaplatí až po dodání zboží) , musíte mu účtovat i to zboží, ne jenom poplatek za vyřízení.

Na faktuře pro zákazníka bude cena zboží plus nějaká marže či poplatky, pak budete mít ještě fakturu od dodavatele, u něhož jste to zboží koupil. Tyto dvě faktury když od sebe odečtete, tak rozdíl bude váš zisk.

• 30. 10. 2017 11:22

Kamil (neregistrovaný) 85.163.92.---

Dobrý den,

děkuji Vám za reakci.

V tomto případě je však faktura za zboží psána přímo na koncového zákazníka. Já zde figuruji pouze jako zprostředkovatel platby/nákupu.

• 30. 10. 2017 20:52

Lada (neregistrovaný) 46.252.233.---

No tak jim fakturujte jenom poplatky za zprostředkování.

• 30. 10. 2017 21:26

Kamil (neregistrovaný) 85.163.92.---

A že přijdou peníze na zboží na můj účet, to není potřeba nějak evidovat?

• 31. 10. 2017 14:10

M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

Dobrý den,

prvotně si ošetřete smlouvou o zprostředkování podle NOZ, tz.  že skutečně realizujete zprostředkování obchodu. Pokud jde o obrat ( předpokládám že se ptáte ) ohledně překročení obratu 1 mil. pro plátcovství DPH ? pokud ano, do obratu se v tomto případě započítává pouze provize.

Přijímáte li peníze jako průtočnou položku, kterou pak realizujete nákup, účtujte to jako zálohy

221 / 315 příjem
      315/ 221 výdej někam na nákup

311/ 602 FA za zprostředkování - jen provize

jste li v DE pak FA za provize bude stejná, průtočnou položku evidujte jako příjem / výdej nesnižující ZD 

• 4. 11. 2017 12:36

Kamil (neregistrovaný) 90.178.72.---

Velice Vám děkuji!

Dám tedy příklad:

Zboží stojí 10 000 Kč.
      Za zprostředkování si účtuji 200 Kč.
      Zákazník tedy pošle 10 200 Kč na můj účet.

Já provedu nákup a poté vystavím fakturu, na které bude pouze jedna položka - zprostředkování nákupu 200 Kč.

Více úkonů není potřeba?

Děkuji Vám

• 4. 11. 2017 22:30

M.M. (neregistrovaný) 78.136.135.---

Dobrý den,

jak více úkonů není potřeba ? asi čteme každý jiný příspěvek,

nejprve si ošetřete, že realizujete skutečné zprostředkování obchodu ( máte na to ŽL, máte na to smlouvy dle NOZ ) aby jste nebyl v podezření, že pouze obcházíte klasický nákup a prodej zboží ( buď aby jste se nestal ze zákona plátce DPH překročením obratu, nebo identifikovanou osobou při překročení limitu pořízení zboží )

pak si ujasněte zda vedete účetnictví, nebo daň. evidenci, protože v obou případech vám přijdou peníze a také odejdou z BÚ ( tedy peníze na "zprostředkování nákupu " pro 3 osobu ), tedy o tomto "toku " tedy o tom cash - flow, musíte nějak evidovat ( ten tok peněz se nikam neztratí a ani neuteče) , jak jsem uvedl, a je to zcela rozdílné v účetnictví a v DE.  máte to na nahoře.

takže ještě tento poslední příspěvek, jinak nemohu sloužit, já tady nejsem a nechci být non stop. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).