Hlavní navigace

Kulturní vystoupení z ciziny

 • (neregistrovaný) 213.155.224.---

  31. 10. 2017 10:53

  Chtěli bychom u zahraniční agentury v rámci EU ( Slovenská republika ) objednat zajištění kulturního programu na Reprezentačním plese města 2018.

  Zástupce agentury mi tvrdí, že nabízená cena je konečná - uvedu orientačně 10.000,- Kč.

  Smlouva bude sepsána mezi Městem NJ a Agenturou ze slovenské republiky, která daného umělce zastupuje.

  Můj dotaz je:

  Mám brát cenu 10.000,- Kč jako opravdu pro nás konečnou ( jak tvrdí zástupce agentury ), nebo dle předpisu EU je nutno k této ceně připočítat DPH ve výši 15%, popřípadě 21% + srážkovou daň ve výši 15% ( součástí odměny za vystoupení bude i další náklad, a to ubytování pro 3 osoby na jednu noc ) a všechny tyto položky zahrnout do smlouvy o zajištění kulturního vystoupení.

  Další dotaz, na plese bude vybíráno vstupné, lze uplatnit vratku DPH ? ( vstupné nevybírá  město NJ, ale provozovatel zařízení, kdy z vybraného vstupného si odečte náklady na ples - tj. jídlo a další nezbytné náklady.

  Děkuji za odpověď, pěkný den

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 10. 2017 14:27

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,
   Jste li plátci DPH, pak platí že místo plnění u kulturních akcí je " místo konání akce" pokud je v ČR pak tedy ČR, je li dodavatel - agentura ze SR  plátce DPH z EU, pak vám to naúčtuje bez DPH systémem vat reverse. Jako plátce si dodaníte a máte nárok odpočtu.

   cena je konečná ( samozřejmě plátce vždy smluvně uvádí cenu bez DPH ) je li dána smlouvou tz. zapsaná ve smlouvě, je ji dána rozpočtem ke smlouvě může být upravena o +10%, je ji odhadem, je možné její výraznější odchylka a to i ve váš neprospěch.

   Vstupné - ten kdo vstupné vybírá, realizuje tržbu ( výnos ) prav. hotovostně , pokud je tedy onen provozovatel plátce DPH připočte si k ceně vstupenky DPH ( české ) a to odvede do rozpočtu- českého, protože vstupenku prodává, předpokládám neplátcům ( FO ) tyto si o žádnou vratku nežádají. Pokud realizuje výběr neziskový subjekt ( tedy vás provozovatel ) v hotovosti, měl by pravděpodobně řešit ještě EET.

   Pokud mu poté město naúčtuje něco asi za pronájem místa k plesu ( jde o krátkodobé nájmy tz. toto není osvobozeným zdanitelným plněním ) tz. zase bude li formát plátce - plátce, město jako plátce DPH vystaví FA za kr. pronájem + DPH a  protistrana si nárokuje.

   Jinak nehledejte to v předpisech EU ale v zákoně o DPH v ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).