Hlavní navigace

Společné jmění manželů a daň z příjmů

 • (neregistrovaný) 88.100.136.---

  13. 11. 2017 15:17

  Dobrý den,
  Jsme manželé a v našem manželství nemáme majetek upraven žádnou manželskou smlouvou.  Vlastníme dům ve kterém společně bydlíme (v katastru nemovitostí je vlastnictví zapsáno společně na oba manžele).
  Kromě toho vlastní naše rodina ještě další druhý dům,  který je v katastru nemovitostí zapsán takto: jedna třetina je ve vlastnictví manžela, druhá třetina je ve vlastnictví manželky a třetí třetina  je ve vlastnictví syna (vždy ideální třetiny). Mezi sebou jsme se vzájemně dohodli na věcném rozdělení domu takto: synovi patří druhé podlaží domu ve kterém trvale bydlí, manželovi patří 1. podlaží a manželce přízemí domu.
  Přízemí a první podlaží druhého domu jsou v současné době volné a manželka i manžel je hodlají pronajímat, každý na samostatnou nájemní smlouvu, každý jiné osobě.
  Z pronájmu budeme povinni platit daň z příjmů.  V § 9 odst.2) zákona o Dani z příjmu je uvedeno, že příjmy plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují jen u jednoho z nich.
  Podle mého názoru se v našem druhém domě nejedná o společné jmění manželů a proto bude moci příjmy z pronájmu zdaňovat každý z manželů samostatně. Oba jsme důchodci a takový postup by pro nás byl výhodnější.
  Předem děkuji za stanovisko.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 11. 2017 11:24

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   dle popisu druhého domu je zřejmé, že není součástí SJM. Potom se na zdanění příjmů z nájmu nevztahuje ustanovení § 9 odst. 2 zákona o daních z příjmů.
   Příjem zdaňuje ten, jemuž majetek dle katastru patří. Není ani jiná možnost. Otázka je, co s výdaji, vztahujícími se k celému domu (budou-li uplatňovány skutečné výdeje). Obvykle se k jednotlivým částem nemovité věci rozdělují v poměru dle podlahové plochy.
   Pojistné se z příjmů z nájmu nadále neplatí.

   S pozdravem

   Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).