Hlavní navigace

Odečet DPH provozovatelem osobního automobilu

 • (neregistrovaný) 2a00:1028:9194:----:----:----:----:----

  19. 11. 2017 20:06

  Podnikatel OSVČ, plátce DPH, si zakoupil osobní auto na úvěr. Ve velkém TP je úvěrová společnost uvedena jako vlastník a podnikatel je uveden jako provozovatel. Má v tomto případě nárok na odpočet DPH ?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 11. 2017 13:41

   bez přezdívky

   Dobrý den,

   bez znalosti smlouvy mezi "kupujícím" a dodavatelem, nelze případ posoudit. Pokud jde o nějakou formu finančního leasingu, potom leasingová společnost odvádí k okamžiku "přenechání zboží" k užití DPH na výstupu z celkové ceny (z celkové hodnoty smlouvy), a zároveň za totéž období by měl mít "uživatel" zboží nárok na odpočet. Viz § 13 odst. 3 písm. d) a § 21 odst. 1 písm. c) zákona o dani z přidané hodnoty.

   Pojem "finanční leasing" ovšem není pro účely DPH nikde definován. Při uplatnění DPH vycházíme z § 13 ZDPH, kde je stanoveno, že jde o "přenechání zboží k užití na základě smlouvy, pokud je ujednáno, že vlastnické právo k užívanému zboží  bude převedeno na jeho uživatele",

   Z hlediska daně z příjmů je finanční leasing vymezen ustanoveními § 24 odst. 2 písm. h) bod 2. a § 24 odst. 4-6 zákona o daních z příjmů.

   S pozdravem

   Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).