Hlavní navigace

Pracovní oběd - repre

 • (neregistrovaný) 188.95.122.---

  20. 11. 2017 13:29

  Dobrý den,
  jak správně postupovat, když naši obchodní zástupci zvou naše partnery na pracovní obědy, které následně plně uhradí. To co projedl obchodní partner je pro nás 513, ale co s tím, co projí náš zaměstnanec. Tuto část účtenky neproplácet, nebo proplatit, ale dodanit? K dané účtence není cestovní doklad, jelikož se jedná o krátkou schůzku, kdy obchodní zástupce vyrazí jen na tento oběd.
  Předem děkuji za radu.
  Drábková

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 11. 2017 14:24

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   to je repre pro firmu v obou případech,

   335 / 211 ( záloha poskytnutá pro OZ na repre, tam je to bráno co projí klient + OZ  )
   513  100 / 335 ( zúčtování oproti účtence klient
     513 200 / 335  ( zaměstnanec jen jiná analytika ( ale nemusí být )

   211 /335 případně něco vrátí, do pokladny pokud dostane příliš vysokou zálohu " než propapá "

   tomu zaměstnanci vzniká skutečně jaký si benefit, protože se nají za peníze firmy, nicméně je uvedeno  v §6 ZDP ( 7 )

   (7) Za příjmy ze závislé činnosti se nepovažují a předmětem daně, kromě příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 odst. 4, dále nejsou

   a) náhrady cestovních výdajů poskytované v souvislosti s výkonem činnosti, ze které plyne příjem ze závislé činnosti, do výše stanovené nebo umožněné zvláštním právním předpisem5) pro zaměstnance zaměstnavatele, který je uveden v § 109 odst. 3 zákoníku práce, jakož i hodnota bezplatného stravování poskytovaná zaměstnavatelem na pracovních cestách; jiné a vyšší náhrady, než stanoví tento zvláštní právní předpis, jsou zdanitelným příjmem podle odstavce 1,

   Takže pokud to vyhodnotíte tak, že jste v souladu s větou zákona : jakož i hodnota bezplatného stravování ( stravuje se za peníze firmy a protože je nevrací jsou z pohledu zaměstnance bezplatné ) na pracovních cestách ( kdy pracovní cesta je : časově omezené vyslání zaměstnance k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce,  pro vyslání zaměstnance na pracovní cestu není potřeba písemné formy )

   Pokud by se nejednalo o pracovní cestu, a proplatíte to ( opět nedaňově jako repre zaměstnance ) asi máte pravdu, že by se to pak zahrnovalo do mzdy jako nepeněžní benefit, tak aby to zvýšilo daň. základ zaměstnance  ( ale varianta nebude příliš oblíbená, zejména u OZ )

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).