Hlavní navigace

Daně a odpisy

 • (neregistrovaný) 88.101.228.---

  1. 12. 2017 10:47

  Dobrý den,
  pronajal jsem RD. Jelikož je na střeše umístěna FTE, nemohu el. měr převést na nájemce. ( dotace zelený bonus )
  Musím tedy faktury za odběr elektřiny vystavit dotyčnému nájemci sám.
  Daň za pronájem odvádím paušálem. Musím do příjmu za pronájem zahrnout i položku za fakturu vystavenou za odběr elektřiny?
  Nebo tuto položku nemusím zahrnovat do příjmů, protože z tohoto pro mne nevzniká žádný zisk.
  Jen chci zdůraznit, že mnou vystavená faktura bude totožná s fakturou, která byla vystavena na mne.

  Děkuji a přeji hezký den.

  Málek

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 12. 2017 11:18

   bez přezdívky

   Dobrý den pane Málku,

   faktura za elektřinu nebude zahrnována do příjmů z nájmu dle § 9 zákona o daních z příjmů. Přeúčtovávané výdaje energie, vodu, plyn, případně odvoz odpadu atp. se nepovažují za zdanitelný příjem. V tomto smyslu hovoří i pokyn D-22 vydaný Generálním finančním ředitelstvím, kde je v komentáři k § 9 zákona o daních z příjmů uvedeno:

   "Součástí nájemného z nemovitých věcí nebo bytů nejsou úhrady za ceny služeb spojených s jejich užíváním. Obdobně v případě nájmu nebytových prostor není součástí úhrady nájemného platba záloh nebo výdaje za služby, jejichž poskytování je spojeno s nájmem (viz občanský zákoník).
   Zálohy na služby (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které zajišťuje pronajímatel a které po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů."

   Celý pokyn je např. zde: http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-zakony/Pokyn_GFR_D-22.pdf

   S pozdravem

   Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).