Hlavní navigace

Aplikace a daně

 • (neregistrovaný) 185.51.248.---

  11. 12. 2017 21:22

  Dobrý den,

  mám dotaz ohledně daní spojených s vývojem aplikací na Google Play.

  Jsem student, 22 let, bez živnostenského listu + bez příjmu (nezaměstnaný).

  Z čeho bude příjem (nízký, pár tisíců):
  - reklama v aplikaci
  - zakoupení virtuálních předmětů v aplikaci

  Pročítal jsem veškerá fóra, ale hodně se tam liší názory, je to i tím, že některé příspěvky byly několik let staré.

  Co jsem se zatím dozvěděl, že nejspíše je nutné:
  - živnostenský list (zde sen názory liší kvůli tomu, zda je software autorská činnost (40 %), nebo živnost s klasickým paušálem (60 %))
  - stát se identifikovanou osobou (zde se také názory liší)

  Chtěl bych řešení, které je s co nejméně byrokracie a bez zbytečného zatěžování.

  Předem děkuji všem za pomoc (pokud se někdo pokusí), moc si toho vážím :)

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 12. 2017 21:59

   M.M. (neregistrovaný) 159.253.233.---

   Dobrý den,

   já vám odpovím ale toto téma poskytování služeb elektronických aplikací pro přeshraniční společnosti fakt naposledy, už si sám sobě připadám hloupě.

   OSVČ - určitě protože prostě podnikáte, ( definici podnikání se učí na každé SŠ )

   Paušály : 60% pokud si vyřídíte ŽL ( tuším živnost volná ) nějaké reklamní činnost, úpravy, atd. zejména tam, kde nemáte na vytvořený produkt licenční ochranu dle autorského zákona.

                 40 % pokud se do definice ŽL volné živnosti nevejdete, zejména tedy tam,  kde budete nárokovat na vámi vytvořený SW autorský zákon, případně jinou ochranou licenci / známku dle mezinárodního práva autorského( copyright law)

   IO : osoby povinné k dani ( OSVČ, firma z ČR i aktuální neplátce DPH ) , které poskytují službu / služby podnikateli se sídlem v EU, a to službu s místem plnění podle § 9 ZDPH, kdy dochází k přenosu povinnosti odvést daň na odběratele (tzv. systém reverse charge). Registrace identifikované osoby ale nevzniká, bude-li plnění v jiném členském státě osvobozeno od daně.

   Samozřejmě jako OSVČ ( jedno zda 60% nebo 40% paušál ) si platíte taky SP a ZP jako OSVČ, na rovinu pokud si tím vyděláte pár tisíc z čeho budete platit SP, ZP, daň z příjmu, a účetní ( nebo daňaře) která / který vám bude zpracovávat DP k DPH a SH u těch poskytovaných přeshraničních služeb, stanete li se IO ?

   Já myslím že z ničeho.

   Pokud chcete řešení bez byrokracie a zatěžování - sorry jako, vyberte si k podnikání jinou zemi a nebo se vraťte do 90 -tých let.

  • 11. 12. 2017 22:19

   Jirka (neregistrovaný) 185.51.248.---

   Má činnost má fungovat jako získávání zkušenosti a zároveň menší přivýdělek při studiu, které spolkne spoustu času.

   Takže chápu správně že živnost volná. Tam tedy nejlépe zvolit paušální (60 %) a samozřejmě platit veškeré náklady s tím spojené.

   Moc jsem nepochopil část s identifikovanou osobou. Google má sídlo myslím že v Irsku. Google v rámci EU odvádí daně samo, ale někde jsem četl, že i tak to musím také přiznat. Musím se tedy zaregistrovat jako identifikovaná osoba?

   Děkuji moc za pomoc

  • 11. 12. 2017 23:01

   M.M. (neregistrovaný) 159.253.233.---

   Google odvádí DPH pravděpodobně sám systémem MOSS v rámci EU, ale to funguje pouze tam, kde je příjemce služby FO - nepodnikající ( tedy občané z EU - FO spotřebitelé) :
   Z pohledu DPH budou uvedené služby bez rozdílu vždy zdaňovány v místě příjemce služby. Poskytovatel z EU i mimo EU, který poskytuje jakoukoliv z výše uvedených (telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronických služeb ) služeb ( a jehož zákazníky jsou koneční spotřebitelé (neplátci DPH) usazení v členském státě EU, bude mít povinnost odvádět DPH z dotčených služeb v jednotlivých členských státech usazení jeho koncových zákazníků.

   Aby se poskytovatel těchto služeb vyhnul zdlouhavé povinnosti registrovat se k DPH v každém jednotlivém členském státě místa usazení jeho koncových zákazníků a nemusel zvlášť v každém členském státě podávat daňové přiznání a odvádět daň, bude mít možnost dobrovolně se zaregistrovat do zvláštního režimu jednoho správního místa, tzv. Mini One Stop Shopu (MOSS). Prostřednictvím daňového portálu toho členského státu, kde se k režimu jednoho správního místa zaregistruje, pak může na jednom místě podávat daňové přiznání a platit daň ze všech služeb, kterých se tento režim týká.
   Pokud jste ale OSVČ ČR který poskytuje služby ( a pokud jsou tyto služby poskytovány firmě z EU ( osoba povinná k dani ) , neusazené v tuzemsku ) a pokud je místo plnění dle §9 ZDPH ( v místě sídla příjemce ) máte účtovat systémem reverse charge ( přenesení daňové povinnosti do sídla příjemce zde Irsko ) a stanete se IO - tz. registraci jako IO a poskytnete protistraně vaše DIČ. Povinnost odvodu by vznikla na straně příjemce ( googlle ) v dané zemi a místě sídla.
   Jak jsem uvedl elektronické služby a služby na internetu jsou složité. Vždy to konzultujte s daň. poradcem.  Také velice opatrně na obchodní podmínky těchto společností např. google ( jsou uvedeny zejména v AJ jako " therms of use" - ekvivalent obchodních podmínek ) někdy vylučují registrace ke spolupráci pro podnikatele a firmy.

  • 12. 12. 2017 8:38

   Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

   Ano, Google má sídlo v Irsku, tedy v členském státu EU. A ano, Google si svoje daňové povinnost vyřizuje sám. Což neznamená, že vy na své straně ohledně DPH už nemusíte dělat nic, naopak vy si také musíte sám vyřídit svoje vlastní daňové povinnosti.

  • 13. 12. 2017 0:26

   Milan (neregistrovaný) 81.200.51.---

   Jako student neresi zalohy SP a ZP, pokud nepresahne rozhodnou hranici kolem cca 69tis danoveho zakladu, pri pausalu 60% ma prostor si vydelat cca 170tis. Jednou rocne poda prehled ma Cssz a pojistovnu a domeri si pojistne dle vymerovaciho zakladu. Zacit jako student nebo jako vedlejsak je znacka ideal.
   Jinak jako IO v pripade pouze prijmu od google ireland za poskytnuti sluzeb podava jen souhrnne hlaseni VIES a tiskne si faktury s vyznacenim reverse charge do sanonu, jednou rocne danove priznani a.prehledy na pojistovnu. To je minimalni nutna byrokracie.
   Prdel je az se bude registrovat jako IO na.financaku. Protoze budou chtit dolozit ze vznikl duvod... tj. musi dolozit aspon jednu fakturu, jenze sumu na ni bude vedet az google udela mesicni vyuctovani, jenze ppvinnost prihlasit se jako IO je do 15ti dnu od poskytnuti plneni, tj. napr prvni zobrazenou reklamou. Musi se to osefovat zalohovou fakturou, nebo proste nacasovat spusteni reklam v druhe pulce mesice... a nebo to risknout.

  • 13. 12. 2017 7:41

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   v zásadě souhlasím ( až na pár drobností ) , ale pán uváděl že si tím vydělá v zásadě pár tisíc a co ho tento ideál bude stát ?

   - založení živnosti + ohlášky na OSSZ a ZP ( ano lze přes CRM )

   - bude jako student ( musí doložit ) OSVČ vedlejší - tz. sleduje rozhodnou hranici příjmu, pro nutnost platit zálohy SP a ZP, nepřesáhne li zálohy neplatí, ale jde pouze o zálohy, doplatí se jednou ročně dle skutečného výdělku

   - registruje se jako IO ( podle zákona do 15 -ti dnů od 1 realizace plnění ) jak si to vykomunikuje a doloží  jeho věc

   - bude podávat SH ( jak, jeho věc, protože předpokládám že jako neúčetní, nemá žádný účetní SW, pravděpodobně bude muset přímo přes daneelektronicky cz - tz. portál FS, bude si muset zajistit také autorizaci podání, zt. autorizaci datovou schránkou, elektronickým podpisem, případně si to vytiskne a bude muset na FÚ dopodepsat -jinak to nude podání neúčinné. Jak se naučí vyplňování - zase jeho věc.

   - pokud jde o FA v reverse charge, zde je docela omyl v tom že FV pouze založí do šanonu, protože systém zdanění bude zcela opačně a to tak že povinnost přiznat daň bude přenesena na příjemce spol. Google do Irska. Je tedy jeho povinností tento doklad doručit na odběratele ( google IR ) s povinou náležitostí daň. dokladu ( tz. zejména identifikace svého DIČ a VAT odběratele ) a povinnou informací o reverse charge. Google musí vědět z dokladu že má povinnost dodanit a nárokovat v a to v Irsku - protože tímto se místo plnění přesouvá právě do Irska a dodaňovat se bude v IR a Irskou sazbou daně z přidané hodnoty , v žádném případě tedy nemůže plnit Google nadále v systému MOSS kdy v rámci jednoho správního místa odvádí daň ( tz. plní ) do ČR v české sazbě ( jako doposud, v domnění že plní pro FO -nepodnikatele z ČR tz. - spotřebitele, protože nově, v případě uplatnění FV v reverse charge České rep. vůbec toto DPH nenáleží  ) - je otázkou, jak moc se jim to bude zamlouvat.

   Dodat doklad s povinnou náležitostí reverse charge je povinností odběratele - tz. zapomeňte na nějaké založení do šanonu, do šanonu si založíte kopii FV a dokladem o doručení protistraně.

   - jednou za rok si  student zpracuje DP k DPFO a přehledy na OSSZ a ZP, zase předpokládám že nemá ani účetní a nějaký SW, takže opět tzv. napřímo přes daňový portál FS a přehledy ručně. I když uznávám že v případě paušálu, nebude to DP zas tak složité, na druhou stranu, DP není jen o nějakém příjmu a %-tech výdajů, bude li chtít také slevy ( poplatníka. studenta... další ) musí si také toto zapracovat do DP a také doložit.

   - a kdyby náhodou dostudoval, stane se jako OSVČ automaticky OSVČ hlavní


  • 13. 12. 2017 8:26

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   a ještě jsem si neuvědomil že pokud půjde o FV za poskytnutou službu v reverse chage českým podnikatelem ( osobou povinnou k dani )  na spol.Google Irsko, ( tz. půjde li o  typ služby dle §9 (1 ) ZDPH, kdy je místo plnění v přeneseno do Irska, tak krom SH podává ještě přiznání k DPH, takovou to službu vykazuje jako IO na ř. 21 DPH přiznání.  Tz: řádek pro uvedení :  Poskytnutí služby s místem plnění v jiném čl. státě vymezených v § 102 ods. 1 (d ) a ods. 2 

  • 13. 12. 2017 9:59

   Milan (neregistrovaný) 81.200.51.---

   jako IO přiznání k DPH v tomto případě podávat nemusí, to dělá jen plátce DPH. V tomto případě totiž IO není povinná k dani a proto stačí podat a vyplnit souhrné hlášení. Není potřeba tuto jedinou informaci uvádět na dvou formulářích. Ale pokud by IO nakoupila službu od googlu např. si zaplatila AdWords, pak přiznání k DPH podává a plnění uvede na řádek 5. a DPH si dopočítá (samovyměří) v základní sazbě 21% a tu pak finančáku zaplatí. V tomto případě, ano také pro úplnost doplním na řádek 21. to přeshraniční plnění, protože by na finančáku s tím pak měli spoustu otazníků. Ale pokud mám v daném zdaňovacím období pouze a jen příjem z reklam, tak stačí podávat jen to souhrnné hlášení. Ale pokud si někdo chce vyplňovat i to přiznání k DPH pouze s řádkem 21., tak chybu neudělá. Vlastně je to 5minut časová ztráta, pokud si uložím pracovní XML s posledně použitými údaji a jen změním částky.

   S těma fakturama to teoreticky pravdu máte, prakticky se to ale těžko realizuje. Google totiž naše faktury vůbec nezajímají. Stačí mu jen naše daňové identifikační údaje. Ani není kam ty faktury poslat a i kdybychom je poslali, tak spadnou u Googlu někam do koše. Pro finanční zprávu je důležité, že google přiznal to stejné jako ten, kdo mu poskytnul službu. Google sám přiznává DPH a odvádí ji, my podáváme souhrnné hlášení, aby to finanční správa mohla zpárovat. Pokud by přišel na kontrolu finančák, tak pro splnění formálních náležitostí my fakturu založenou máme a to, jestli jsem stejnou fakturu poslal googlu, to nevyzkoumá. K té faktuře bych doporučoval si tisknout i "Payment Receipt" z AdMob rozhraní (viz sekce Payments), ve kterém je uvedena částka zaplacená googlem a datum platby. Bohužel tam nejsou všechny údaje, které vyžaduje zákon, takže to nelze použít jako daňový doklad.

  • 13. 12. 2017 10:19

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   díky za doplnění, já osobně bych tedy k SH podal současně i PDH přiznání na ř. 21 i jako "pouhá" IO, protože čistě z definice osoby povinné k dani plyne, že tato je každá fyzická nebo právnická osoba, která uskutečňuje ekonomické činnosti, to platí také, pro právnickou osobu která nebyla založena či zřízena za účelem podnikání, pokud současně uskutečňuje také ekonomické činnosti.

   S těma FV nevím jakou máte techniku, samozřejmě pokud to s FÚ funguje, tak bych to asi dělal jak uvádíte, skutečně nevím, já toto aktuálně neúčtuji, takže pokud to funguje ( nesahal bych na to ...)

   mějte se, 

  • 13. 12. 2017 10:46

   Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

   S tím prokázáním důvodu pro registraci IO na finančáku bych to neviděla tak černě. Ať si do podnikání koupí nějakou službu ze zahraničí (je jedno z jakého státu, může být z EU i mimo EU). Službou je třeba software, e-kniha, reklama, fotky pro firemní webové stránky… Může to být klidně něco laciného, co stojí jenom pár korun. Nezávisle na ceně zakládá přijetí služby ze zahraničí povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba. Takže na finančáku mu pak pro prokázání vzniku důvodu k registraci identifikované osoby bude stačit předložit fakturu za tuto službu (musí si ale vybrat takového dodavatele, který vystavuje pořádné daňové doklady).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).