Hlavní navigace

Práce v zahraničí

 • (neregistrovaný) 42.110.174.---

  14. 12. 2017 5:45

  Dobrý den.

  Potřeboval bych od vás ujasnit, jak to chodí když pracuji v zahraničí.
  Jsem vždy 6-7 měsíců v roce v Nizozemsku a zbytek cestuji. U nás doma se vždy zdržím jen tak na dva týdny.
  Z VZP jsem po celý rok odhlášen.
  Mám základní cestovní pojištění (po EU) na rok od Kooperativy. Vždy když už vím kam se vypravím sjednám si extra cestovní pojištění na danou dobu  a lokalitu kam se chystám.

  Zaměstnavatel je Holanďan. Čistě jeho společnost. Žádné agentury a třetí osoby.
  Výdělečný jsem byl pouze loňskou a předloňskou zimu, cca 3 měsíce. Letos nebudu vůbec. Mám smlouvu od zaměstnavatele a vše potvrzené.
  Jaké jsou mé povinnosti v nějakém placení, dokládání daň. přiznání atd. {nejsem OSVČ}

  Děkuji za odpověď.

  Jiří Vašek.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 12. 2017 18:59

   bez přezdívky

   Dobrý den pane Vašku,

   klíčové je určení daňového rezidentství. Daňovým rezidentem můžete být pouze v jednom státě, v ostatních jste potom považován za daňového nerezidenta. Kriteriem pro určení rezidentství je nejčastěji bydliště, dále pak délka pobytu (více či méně než 183 dní v roce), případně pak "středisko životních zájmů". Ve Vašem případě jste zřejmě daňovým rezidentem Holandska. Tam tedy zdaňujete své "celosvětové příjmy", tj. veškeré příjmy, ať plynou odkukoliv. V ostatních státech, tedy i v ČR přiznáváte a zdaňujete pouze příjmy plynoucí z daného území.

   Pokud jste tedy daňový rezident Holandska, a to z důvodu bydliště i z důvodu, že tam trávíte více než půl roku, budete tam zdaňovat veškeré příjmy. Pokud Vám z ČR žádné příjmy neplynou, nebudete zde nic přiznávat ani zdaňovat.

   Pokud v Holandsku máte pouze příjmy ze závislé činnosti, zřejmě zdanění administruje Váš zaměstnavatel. Informujte se u něj o případných dalších povinnostech v Holandsku.

   Pokud máte příjmy výhradně od zaměstnavatele se sídlem v Holandsku, nemusel byste DP podávat v ČR ani v situaci, kdy byste byl považován za českého daňového rezidenta (kterým ale zřejmě nejste). Vyplývá to z ustanovení § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů: "Rovněž není povinen podat daňové přiznání poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti ze zahraničí, které jsou podle § 38f vyjmuty ze zdanění."

   Pokud je Vaše situaci složitější, tj. máte i nějaké příjmy z ČR, doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem.

   S pozdravem

   Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).