Hlavní navigace

Smlouva o výkonu funkce jednatele

 • (neregistrovaný) 89.102.175.---

  17. 12. 2017 11:59

  Dobrý den, prosím o radu, jednatel a společník v jedné osobě v s.r.o., musí mít Smouvu o funkci jednatele, když nechce vyplácet odměnu? Koupil však auto, které bude plně využívat ve firmě. Je nutné mít z důvodu uplatňování nákladů z provozu vozidla a vyúčtování pracovních cest
  smlouvu o funkci jednatele sjednanou? Musí si jednatel v tomto případě pracovní cesty vyúčtovávat nebo ne? Děkuji.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 12. 2017 22:20

   M.M. (neregistrovaný) 159.253.233.---

   Dobrý den,

   tady to má dvě části, jedna je jasná, tady ano - jednatel musí mít písemnou smlouvu, nebude li ve smlouvě sjednána odměna za výkon funkce, má se za to že je vykonávána bezplatně. ( to lze )

   Ale druhá složitější, pokud vozidlo nakoupila firma rozhodně bych neúčtoval o cestovném ( cestovné mají zaměstnanci, případně funkcionáři ), pokud ale vykonává dobrovolně funkci bezplatně, měla by týt i činnost spojená s tímto výkonem bezplatná ( cestové je nákladem společnosti ) to těžko udržíte, budete li účtovat náklady cestovného, ( tedy chovat se jako zaměstnanec ) můžete být kvalifikováno že nepracujete bezplatně, jako jednatel ale zastíráte skutečnost ( bezplatným výkonem ) a to proto aby se firma ( i jednatel ) vyhnul odvodům daně z příjmu, odvodům SP a ZP.

   Snad, tedy pokud by bylo vozidlo koupeno na s.r.o., by šlo ustát z hlediska výdajů tzv.paušální výdaje, protože paušál je jaksi nákladem umožněným ze zákona, a není přímo nutné jej více vysvětlovat ( cestovným, knihou jízd, zápisem z cest ). ( ale konzultujte to s daňaři - zda je možné paušál na OA nákladově obhájit při této konstrukci)

   Pokud je vozidlo přímo koupeno na FO ( toho jednatele jako fyzickou osobu ) tak je to jasné, dělá výkon ( a vše s tím související ) zdarma, jedná zdarma, podepisuje zdarma, jezdí zdarma, tam nemá žádné vyúčtování místo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).