Hlavní navigace

Daně

 • (neregistrovaný) 31.30.0.---

  19. 12. 2017 6:50

  Dobrý den,
  jsem na rodičovské dovolené a přivydělávám si na brigádě. Zajímalo by mě, zda musím podávat přiznání a jestli je nějaký limit (kdy bych přiznání nemusela podávat).
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 12. 2017 7:24

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   na RD si můžete přivydělat libovolně ( limitováno je to pouze externím hlídáním dítěte, tuším do 2 let na max. 4 h / denně - ale zda to někdo sleduje, nevím ) . Pokud je přivýdělek na závislou činnost ( DPP, PP, či DPČ ) nic sama nepodáváte ( pokud nemáte souběh práce u více zaměstnavatelů ) nebo současně nepodnikáte. Pokud si přivyděláváte podnikáním musíte mít ŽL, kdy na RD budete považována za OSVČ vedlejší. ( pak podáváte DP na FÚ + přehledy na OSSZ a ZP )

   Výjimkou může být ojedinělý přivýdělek ( např. sousedská výpomoc, prodej výpěstků, .. ) kdy skutečně nepodnikáte a současně nejste ani v žádné z forem závislé činnosti, pak máte tzv. ostatní příjem, který pokud splní ustanovení §10 ZDP pro osvobození, nemusíte vykazovat do limitu 30 tis. / rok. Nad toto to zdaníte a vykážete v DP k DPFO jako ostatní příjem ( SP a ZP se z §10 neplatí ).

   Můžete mít ještě jiné druhy specifických příjmů ( z nájmu, z kapitál. majetku ), ale toto není předmětem vašeho dotazu.   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).