Hlavní navigace

Vystavení faktury neplátci DPH na slovensku

 • (neregistrovaný) 109.81.210.---

  29. 12. 2017 13:43

  Dobrý den. Potřeboval bych nutně s něčím poradit.

  Jsem plátce DPH, OSVČ, vydal jsem fakturu za provedené služby na slovensko. Druhá strana má IČO na slovensku, ale není plátce DPH (nemá SK VIES DIČ), takže nemůžu aplikovat reverse charge a vydat fakturu bez DPH, s tím, že by DPH odvedl za mě on. Místo toho vydávám fakturu s českým DPH +21% - on to zaplatí komplet. A o nic dalšího neřeší. Jenže já pak neeviduji fakturu pro řádek 21 - přiznání DPH, ale řeším tu fakturu jako "s místem plnění v tuzemsku", že ano?

  Tím pádem pak se DPH projeví na řádku 1. Slovenský klient zaplatil. ČR DPH dostalo. Tzn: platba se neprojeví na řádku 21 (ani na souhrnném hlášení). Všichni jsou happy, ale pak jak se tohle projeví v kontrolním hlášení? Je v pořádku, že v kontrolním hlášení najednou bude subjekt, který není registrován k dani v ČR?

  Datovou schránku vypínají v 16:00, a já to idiot právě dal do řádku 21, kde mi pak volali, že chybí částka v Souhrnném hlášení - logicky, protože ten subjekt prostě nemá SK DIČ ... Tak musím podat opravné hlášení dřív, než to vypnou ...

  A prosím, nechte si, že mám mít účetní/účetního. Prostě do tohoto případu mi všechno více méně šlo samotnému. Dokud není potřeba podvojné účetnictví, tak jsem snad schopný si tohle udělat. Tak prosím jen opravdu o rady lidí, kteří ví...

  Moje úvaha, že se k tomu přistupuje jako vydání faktury pro subjekt v ČR se mi zdá správná...
  Jak to tedy má být správně?

  Děkuji za případnou odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 12. 2017 14:23

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   to záleží na tom jakou službu a komu, pokud jde o základní pravidlo u dodaných služeb v rámci EU a současně pro odběratele z EU tzv. osoba povinná k dani ( tz. podnikatel či firma z EU - zde není podstatné je li plátce DPH či aktuálně ne ), pak má odběratel ze Slovenska, který přijímá takovou to službu, se registrovat jako IO či plátce DPH do 15-ti dnů od realizace ( přijetí )  této služby na FÚ SR, obdrží DIČ ( daňové ) a vy mu vystavujete FV v systému přenosu ( reverse charge ) tz. místo plnění a dodanění náleží Slovenské republice.

   Takže nemáte být happy - protože to máte pravděpodobně chybně, jde li skutečně o službu s místem plnění v sídle odběratele ze Slovenska a je li současně podnikatel ( osoba povinná k dani ) pak odvod DPH vůbec nenáleží ČR,

   mimo to ani v systému reverse charge za vás nikdo nic v ČR neodvádí, přeshraniční RCH znamená přenos povinnosti dodanit ( a nárokovat si u plátců DPH ) a to sazbou daného státu EU ( zde Slovensko - protože se plní na Slovensku )

   Takže si jednou prověřte o jakou jde službu, kde je místo plnění a komu je poskytována a pokud je to podle uvedeného textu, tak začněte dělat, je pravděpodobné že to máte celé chybně.

   A protože datovku skutečně vypnou ve 4 hodiny, a protože se Slovenský podnikatel dosud neregistroval na FÚ SR ( tedy nemá DIČ, které musíte vykazovat na předělané FV + SH ) takže, to vlastně stejně nemůžete přepracovat,  tak se na to dneska můžete ......   a s opravou začnete po Novém roce ve spolupráci s vaším správcem daně.

   Ať se daří. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).