Hlavní navigace

Uplatneni slevy na dite a poplatnika?

• (neregistrovaný) 185.159.169.---

5. 1. 2018 7:49

Dobry den. Mam HPP jako zamestnanec a navic provozuji na vedlejsak zivnost s danovou evidenci (par korun rocne, neplatce DPH). Danove priznani si podavam sam na zaklade vystaveneho Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti od zamestnavatele. Od zamestnavatele mam na vyplate pravidelne uvedene:
    -Sleva na poplatnika
    -Sleva na dite
    -Danove zvyhodneni na dite

V danovem priznani si tyto slevy na dani na sebe a deti uplatnuji (dle drivejsich rad, to udajne mohu), drive i na manzelku (na rodicovske), ale stale mam spatny pocit z toho, zda nedelam chybu?? Nechapu totiz souvislost, kdyz jsou tyto slevy uvedene na vyplate z HPP a navic je znovu mohu uvest a zapocitat do sveho celkoveho danoveho priznani? Mohu prosit o vysvetleni, proc to tak je? Nedava mi to dvoji uvedeni slevy smysl. Predem moc dekuji za vysvetleni. Ales 

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 1. 2018 8:56

Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

Ne, nemáte to tam dvakrát, opravdu je to takto dobře. V potvrzení o výši příjmu ze zaměstnání je uvedena vaše hrubá mzda (tj. bez slev), tuto částku (+ pojistné) zadáváte do přiznání. Kromě tohoto příjmu uvedete do přiznání ještě peníze z podnikání. Sečtete a vypočítáte z toho daň. A kdybyste si teď do toho přiznání neuvedl slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na děti, tak byste musel tuto vypočtenou daň (bez uplatněných slev) celou zaplatit finančnímu úřadu. Vlastně byste tím vrátil všechny slevy, které jste během roku obdržel v zaměstnání, bylo by to, jako byste si ty slevy nikdy nenárokoval. Proto musíte do přiznání tyto slevy uvést, abyste to měl vypočítané správně.

• 5. 1. 2018 8:59

M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

Dobrý den,

k vaší otázce, ano slevy ( máte li na ně nárok ) uplatníte také v DP ( DPFO ).

Je to proto že, že do DP odd. 2 dílčí základ daně §6 ze ZČ ( zaměstnání ) , tab. 1 č. 31 uvedete hodnotu ( úhrnu příjmu od všech  zaměstnavatelů ) podle potvrzení o příjmu a hned pod tím ř. 32  hodnotu úhrn pojistného, tz. na ř 34 dostanete dílčí základ daně dle §6, tyto hodnoty jsou " v hrubém  - tedy zde ještě bez slev, které si musíte vlastně znovu vykázat na dalších listech DP" výplatu dostáváte v čistém ( tedy po zohlednění slev ) ale čisté hodnoty ( netto ) do DP a uvedených řádků nezadáváte.

Pokud by jste tedy zadal hodnoty z výplatnic  ( coz nelze, to je jen hypotetická ukázka ) v netto, pak při zadání slev ( které současně uplatňujete již v měsíčních výplatnicích by vám vznikal přeplatek  )

Jinak napsáno přeplatek vám v podstatě ze ZČ ( §6 ) pokud vám zaměstnavatel dobře počítá výplatu a pokud uplatnujete slevy celoročně, po celé zdaň. období, nemůže ze ZČ v DP k DPFO které si zpracujete vyjít.

Může vám vyjít pouze přeplatek, pokud máte ještě jiný příjem ( například z podnikání dle §7 ) protože tam také zadáváte brutto příjmy podnikatele (- mínus )výdaje podnikatele za zdaň období, ale zde na rozdíl od výplatnice si nic měsíčně za slevy neuplatňujtete, tedy uplatnění slkevy realizujete, právě až v DP ( za celá rok ), a pokud je vypočtená daň z příjmu dle §7 nižší než sleva, buď jí anuluje do nuly ( např. slevou na polatníka ) a nebo u některých slev může vzniknou přeplatek na dani z příjmu.

teď vidím než jsem to dopsal,  že odpověděla paní Lada, a k tomu není co dodat, takže moje je zbytečné

• 5. 1. 2018 9:09

Ales (neregistrovaný) 185.159.169.---

Moc dekuji. Uz je mi to jasnejsi a hlavne nemam obavy, ze ty slevy uplatnuji dvakrat. Presne jak pisete, taky jsem zkousel v DP ty slevy nezadat a vyslo mi na doplatek dane nekolik desitek tKc, tak jsem si taky rikal, ze to tam musi byt, ze by to jinak byla hloupost.
      Dekuji!.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).