Hlavní navigace

Nemoc v ochranné lhůtě

 • (neregistrovaný) 193.179.143.---

  18. 1. 2007 20:00

  Dobrý den,
  prosím o informaci, jak postupovat při nemoci v ochranné lhůtě - vyplním zaměstnanci odhlášku od zdravotního pojištění a hned jej přihlásím pod jiným kódem, vyplním odhlášku od nemocenského pojištění (na to vliv nemoci v ochranné lhůtě nemá) a zatím nevyplňuji zápočtový list. Je to tak správně?
  Děkuji za odpovědi.
  Lenka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 1. 2007 19:08

   Petra (neregistrovaný) 212.80.92.---

   Re: Nemoc v ochranné lhůtě
   Je to správně. Jen nezapomeňte odhlásit po ukončení nemoci v OL ze zdr. poj. kódem K. Na zápočťák dopíšete dobu této nemoci, stejně tak ELDP. Pokud je ochranná lhůta od 1.1.07, můžete odeslat ELDP za rok 2006 hned, za rok 2007 po ukončení nemoci.

  • 19. 1. 2007 19:39

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Nemoc v ochranné lhůtě
   Není to zcela přesné. Zákon přikazuje předat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání hned při skončení poměru, bez ohledu na to, že nadále marodí. Naproti tomu potvrzení o promaroděných dnech (zápočet nemocí) mu dáte až po uschopnění.

  • 20. 1. 2007 21:40

   Petra (neregistrovaný) 212.80.92.---

   Re: Nemoc v ochranné lhůtě
   No jo, jenže už se nám stalo, že k nám nastoupil zaměstnanec, který nám předal zápočťák, pobíral mzdu a dodatečně se zjistilo, že byl nemocný v OL u předchozího zaměstnavatele. Kde je jistota, že potvrzení o promaroděných dnech předá? Proto píšeme na ZL, že pokud by omarodil v OL, samozřejmě za předpokladu, že nikde nenastoupí, to by pak bylo zbytečný, aby vrátil ZL k doplnění nemoci. A když má smlouvu na dobu určitou a omarodí 2 dny před koncem, je jasné, že si pro ZL přijde až se uzdraví.

  • 21. 1. 2007 21:36

   Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

   Re: Nemoc v ochranné lhůtě
   Ano, to upozornění já na potvrzení o zaměstnání píšu taky. Ovšem potvrzení nemocí opravdu není součástí potvrzení o zaměstnání. Může být na stejném listě, ale nemusí. Já tam píšu "viz potvrzení MSSZ". Pokud by šlo o velkou firmu, napsala bych "viz potvrzení o zápočtu nemocí". Dále tam píšu to upozornění, že je povinen přeložit potvrzení o zápočtu nemocí k doplnění. To nic nemění na tom, že zákon přikazuje předat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání při skončení poměru. To že nastoupí a přitom marodí v ochranné lhůtě je jeho riziko - že mu přijdou na porušení léčebného režimu. Nakonec - pokud Vám při nástupu přinese jen potvrzení o zaměstnání a zápočet nemocí zatím ne, můžete si od něj nechat napsat prohlášení, že nemarodí v ochranné lhůtě. Ale není to Vaše starost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).