Hlavní navigace

Úvěr a jeho odečtení ze ZD

• (neregistrovaný) 213.151.91.---

23. 1. 2007 14:29

Dobrý den, mám následující dotaz.
    Čerpám úvěr od Českomoravské stavební spořitelny na bydlení, a tento úvěr se skládá z 5 stavebních spoření (smluv), jež jsou příbuzní, takže souhlasili s čerpáním na mou osobu. Já jsem tedy hlavní dlužník a spotřebitel úvěru, další 4 "smlouvy" čerpající úvěr - přesněji majitelé těchto smluv - jsou spoludlužníci.

Přišlo mi potvrzení o poskytnutém meziúvěru a o výši úroků. Toto potvrzení mohu doložit k daňovému přiznání a výši úroků odečíst od základu daně dle Zákona č. 586/1992 Sb. o dani z příjmu.

První dotaz je ten, jestli mohu uplatnit odečet za všechny účastníky smlouvy (5 smluv) na mou osobu, jelikož jsem hlavní dlužník a čerpatel úvěru, a mohu doložit i výpis z účtu, kde jsou splátky na všechny jednotlivé smlouvy.

Pokud ano, musím FÚ doložit smlouvu, výpis z účtu, případně nějaké prohlášení spoludlužníků, že oni nebudou tyto úroky uplatňovat ve svém daňovém přiznání?

Druhý dotaz je, jaká je maximální výše danná zákonem, pokud nějaké takovéto omezení existuje.

Díky za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 1. 2007 14:21

Eva (neregistrovaný) 80.188.1.---

Re: Úvěr a jeho odečtení ze ZD
      1 .musíte být účastníkem všech smluv (alespoň spoludlužník, přistupitel .. )
      2. musíte být vlastníkem nemovitosti
      3. max. částka je 300 000 ročně
      4. FÚ dokládáte pouze potvzení o zaplacených úrocích (ostatní doklady pouze na vyžádání)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).