Hlavní navigace

Zase přeplatek poj.-ale kam s ním v DAP?

  • (neregistrovaný) 89.24.4.---

    7. 2. 2007 19:14

    Dobrý večer,

    také musím bohužel řešit vrácený přeplatek soc.pojištění za rok 2005.
    Jsem OSVČ,vedu daň.evidenci a výdaje uplatňuji procentem z příjmů. Vzhledem ke dvěma možnostem jsem se rozhodla,že vrácený přeplatek zaúčtuji do příjmů.
    Nevím však kam s ním v daňovém přiznání v příloze č. 1. mám jej uvést společně se všemi příjmy do ř. č. 101 a nebo jej mám uvést samostatně do ř. 105. + do tabulky E na straně 2. Přílohy č. 1? Původně jsem myslela,že ho uvedu do ř. 101, ale teď jsem v jedné diskuzi narazila i na názor,že se má uvést samostatně do ř. 105, tak nevím co s tím.
    Mohl by mi prosím někdo poradit, zda má s tímto zkušenost. Děkuji moc a přeji hezký večer.Jana

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 2. 2007 20:33

      jojo (neregistrovaný) 88.103.101.---

      Re: zase přeplatek poj.-ale kam s ním v
      přeplatek bych nikam neuvaděl.. ten je přece zdaněn v DP 2005

    • 7. 2. 2007 20:39

      Ajina (neregistrovaný) 85.71.145.---

      Re: zase přeplatek poj.-ale kam s ním v
      Tak tuhle radu neberte vážně a zkuste si najít starší příspěvky, bouřlivě se tu o tom diskutovalo.

    • 7. 2. 2007 22:02

      Pavel (neregistrovaný) 62.24.76.---

      Re: zase přeplatek poj.-ale kam s ním v
      Zaregistroval jsem tři názory:

      1) podle § 5/6 ZDP se o vrácený přeplatek soc+zdr zvýší příjem nebo sníží výdaj. Pro ty, kteří to v § 5/6 nevidí, vydalo MF ČR Pokyn D 300, který to opakuje jako bod 9. k § 24/2. V DP se tedy zvýší ř. 101 nebo sníží ř. 103. Již neopakuji literaturu uvedenou v předchozích odpovědích nebo celou informaci Mirka, který to minulý týden projednal na svém FÚ a tam mu to potvrdili.

      2) podle §7/9 se nejedná o příjem ze živnosti (není živnost inkaso přeplatků soc+zdr) a tak se přeplatek musí uvést na ř. 103 zápornou hodnotou.
      Tento názor se zatím nevypořádal s námitkou, kam se uvede příjem např. za prodej starého PC, automobilu a jiných věcí, nakoupených k zajištění většiny živností, v případě, že živnostník nevlastní živnostenský list na prodej použitých věcí. Podle této logiky se nemůže jednat o příjem na ř. 101, vždyť na to není ŽL. V příloze č. 1 pak nezbývá než to uvést se zápornou hodnotou na ř. 102. :-))

      3) vratky se uvedou do tabulky E a následně na ř. 105. Tento názor ignoruje skutečnost, že do tabulky E se uvádějí ÚPRAVY podle § 5 a § 23 zvyšující rozdíl mezi příjmy a výdaji. Vrácené přeplatky však nezvyšují rozdíl mezi příjmy a výdaji ale podle § 5/6 zvyšují příjmy nebo snižují výdaje. Což je terminologicky zcela něco jiného než úprava např. podle § 5/10.

      Každý se může svobodně rozhodnout, zda bude postupovat podle zákona (ad 1), zařadí se mezi daňové masochisty (ad 2) nebo zákon poruší (ad 3).

      Hezký večer a správnou volbu!

    • 7. 2. 2007 23:34

      1 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: zase přeplatek poj.-ale kam s ním v
      K bodu 2)
      Je trošiinku rozdíl mezi nákupem pro živnost
      a nákupem pro prodej. JJe nutno o tom jakkoliv diskutovat?

      K bodu 3)
      Ve světle tohoto pohledu:
      § 5 Základ daně a daň. ztráta
      Základ daně a daňová ztráta
      (1) Základem daně je částka, o kterou příjmy plynoucí poplatníkovi ve z d a ň o v a c í m období, za které se pro účely daně z příjmů fyzických osob považuje kalendářní rok, přesahují výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, pokud dále u jednotlivých příjmů podle § 6 až 10 není stanoveno jinak.

      se to také jeví trochu jinak, obzvláště pokud so uvědomíme
      příjmy podle §7 což vratky nejsou.

    • 8. 2. 2007 12:59

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: zase přeplatek poj.-ale kam s ním v
      Musím mzat.

      >K bodu 2)
      >Je trošiinku rozdíl mezi nákupem pro živnost
      >a nákupem pro prodej. JJe nutno o tom jakkoliv
      >diskutovat?
      >
      >K bodu 3)
      >Ve světle tohoto pohledu:
      >§ 5 Základ daně a daň. ztráta
      >Základ daně a daňová ztráta
      >(1) Základem daně je částka, o kterou příjmy plynoucí
      >poplatníkovi ve z d a ň o v a c í m období, za které
      >se pro účely daně z příjmů fyzických osob považuje
      >kalendářní rok, přesahují výdaje prokazatelně vynaložené
      >na jejich dosažení, zajištění a udržení, pokud dále u
      >jednotlivých příjmů podle § 6 až 10 není stanoveno
      >jinak.
      >
      >se to také jeví trochu jinak, obzvláště pokud so
      >uvědomíme
      >příjmy podle §7 což vratky nejsou.

      Jestli kroutíte každým paragrafem tak jak tady, tak vyhlaste osobní bankrot. Nic ve zlém, ale co bylo zaplaceno na SZ a ZP v min. roce, bylo nákladem min. roku. Co bude zaplaceno letos bude nákladem letošního roku. Co bylo vráceno letos, je příjmem letošního roku. Pokud vám to skutečně vrátí, zaúčtujete do banky nebo kasy, pokud jim odsouhlasíte, aby to započítali do letoška, bude to pohledávka za těmito institucemi. Nedumejte nad řádky DP, je to příjem jako každý jiný.
      Pokud jde o prodeje vlastního zařízení a materiálu, tak pokud to nebudou výbušniny, jedy a podobně a nejde o systematickou činnost, tak na to není nutný živnostenský list. Pokuste se získat ivnostenský list na prodej opotřebených věcí vlastních (tedy ne komisní prodej nebo bazar), a na ŽÚ se vás leknou a utečou.

      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).