Hlavní navigace

ŽL+HPP+mateřská - opravdu nikdo neví?

• (neregistrovaný) 82.202.44.---

8. 2. 2007 18:02

Pracuji na HPP, uvažuji o ŽL (a přitom stále HPP) a v nejbližší době o "mateřské" - neznám správný termín.

Která varianta je výhodnější:
    1. Zůstat ve stávajícím HPP bez ŽL, ŽL si zařídit až se mimčo narodí?
    2. Zůstat ve stávajícím HPP a již teď si zařídit ŽL (ještě než se narodí mimčo)?
    3. Zůstat ve stávajícím HPP a ŽL si zřídit až jak nastoupím "mateřskou" (až se mimčo narodí)?

Také prosím o ujasnění jak to funguje, když zjistím že jsem těhotná:
    1. do kdy budu pracovat na HPP
    2. na jaké peníze mám nárok, jak se tento nárok změní když budu mít zároveň HPP i ŽL
    3. jaké jsou vůbec dávky (nebo jak to nazvat) před a po porodu?
    4. kdy musím zaměstnavateli oznámit že jsem těhotná?
    5. Na co si dát pozor, co zařídit abych získala od našeho státu vše na co mám nárok?

Předem moc děkuji za informace, začínám se v tom všem ztrácet...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 2. 2007 18:29

Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

Re: ŽL+HPP+mateřská - opravdu nikdo neví
      Zůstat v HPP, ŽL se dá vyřídit kdykoliv-to je celkem Vaše věc.
      >Také prosím o ujasnění jak to funguje, když zjistím že
      >jsem těhotná:
      >1. do kdy budu pracovat na HPP
      Budete mít pořád HPP, dle určení lékaře nastoupíte na mateřskou a budete stále evidována jako zaměstnanec
      >2. na jaké peníze mám nárok, jak se tento nárok změní
      >když budu mít zároveň HPP i ŽL
      180 dní budete pobírat "velkou mateřskou" která se počítá stejně jako nemocenská, pak si vyřídíte rodičovský příspěvek (dnes je cosi kolem 7tis.Kč, ale je to jen pro letošní rok)
      >3. jaké jsou vůbec dávky (nebo jak to nazvat) před a
      >po porodu?
      Máte nárok na porodné,teď se zvyšovalo, ale nevím na kolik. Myslím, že není problém najít si to na netu. Máte nárok na přídavky na dítě....
      >4. kdy musím zaměstnavateli oznámit že jsem těhotná?
      Musíte ihned jak se to dozvíte a on Vás nesmí vyhodit
      >5. Na co si dát pozor, co zařídit abych získala od
      >našeho státu vše na co mám nárok?

>Předem moc děkuji za informace, začínám se v tom všem
      >ztrácet...
      Odpovědi máte u jednotlivých otázek.
      Snažila jsem se Vám odpovědět hlavně kvůli tomu, abych Vám mohla napsat, že je sice dobré vědět, jaké existenční problémy Vás čekají a rodičovství plánovat. Ale na druhé straně mně z toho mrazí, že i když se teprve chystáte "na to vletět", tak už to máte tak nalinkované. Zajímalo by mně, jestli už máte tak jasno v otázkách jaké jsou Vaše zdravotní předpoklady pro mateřství, jaké jsou Vaše genetické rodinné zátěže, rodinné zázemí, jakého budete mít porodníka nebo Vaše dítě dětského lékaře, jaké budete používat dudlíky a plínky, kočárek a vůbec. Víte moje babička říkala, že když dá pánbůh králíčka, tak dá aji trávníčka. Nejdůležitější je, aby bylo dítě zdravé a měli jste ho rádi. To ostatní se dá vždycky nějak udělat. Přeji mnoho zdaru. Zuzik

• 9. 2. 2007 0:30

H. (neregistrovaný) 85.207.167.---

Přesně tak. Doplňuji, MD je v délce 28 týdnů, tj. 196 dnů.
      Jinak tentýž dotaz je na sagitu pod nickem "meg"

• 9. 2. 2007 7:49

aneleh (neregistrovaný) 84.242.74.---

Také děkuji :-)
      Ten dotaz je i zde již 1x ale nikdo neodpověděl, tak jsem jej dala i na sagit kde pro změnu taky nikdo neodpověděl, takže jsem jej zkopčila ještě 1x sem - a konečně úspěch :-)

• 9. 2. 2007 7:46

aneleh (neregistrovaný) 84.242.74.---

Děkuji za odpovědi :-)
      Jen bych ještě dodala že to rozhodně nemám tak naplánované jak vy si myslíte. Jen jsem si chtěla ujasnit více variant - hlavně tu, jestli je výhodnější počkat a udělat si ŽL až po nástupu na mateřskou nebo už teď, popřípadě zkusit si udělat ŽL už teď a přitom být ještě v HPP. Od někoho jsem totiž slyšela že si paní udělala ŽL a pak se nestačila divit o co vše díky tomuto rozhodnutí přišla. Nerada bych se potom někdy dostala do problémů, že nakonec zjistím že na žádnou mateřskou nemám nárok - např. jen kvůli tomu že mám ŽL. Snažím se zjistit si co nejvíce informací jelikož v tomto směru nemám žádné zkušenosti a znalosti - to je špatně?

• 9. 2. 2007 8:34

Ilona M (neregistrovaný) 80.188.107.---

Pro Zuzika
      Zuzíku, nevím jaká je Vaše finanční a životní situace, ale chápu, že ne každý má to štěstí a je dobře "zaopatřený". Jsou lidé, kteří si musí zajistit bydlení sami a jistě budete souhlasit, že mladí lidé často jsou nuceni vzít si hypotéku. Může se tak stát, že i velmi malý pokles příjmů během mateřské dovolené jim zásadně zhorší jejich fin.situaci a proto nemusí jít vždy jen o vypočítavost, když takto někdo uvažuje, ale jen snaha o to zabezpečit dítěti dostatečné zázemí. Těžko posoudit člověka z několika vět, a proto si myslím, že ať si sáhne do svědomí sama tazatelka, zda jde o zodpovědnost nebo kalkul a celé toto rozhodování je jen její věc. Doufám, že jí Vaše rada pomohla v rozhodování.

• 9. 2. 2007 16:28

Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

Re: Pro Ilonu
      Víte, Ilono, mám tři dospělé syny a moc dobře vím,co to je obracet každou korunu v ruce. U prvního jsem ještě studovala (300 Kč mateřská), u druhého jsem jako rozvedená samoživitelka (800 Kč mateřská) musela v jeho 10-ti měsících do práce a u třetího, když měl rok, protože manžel byl nezaměstnaný a měli jsme rozestavěný domek. Dnes už jsme ( ovšem jen vlastním přičiněním ) tak trochu za vodou-ale žádný přepych, normální průměr. Mám dvě zaměstnání a na dovolené jsme za posledních 10 let nikde nebyli, ani pod stanem. Máme také spoustu splátek, ale výhodu tu, že dva starší kluci už jsou víceméně samostatní a z baráku. Nikoho neodsuzuji, to bych si nedovolila a ani to nemám zapotřebí. Jen moc dobře vím, že s prachama se to vždycky nějak udělá a že nejhorší, co může rodinu potkat je to, když jí lékař řekne, že jejich dítě má nevyléčitelně poškozené zdraví. Věřte mi, že to Vám zcela posune životní hodnoty. Mějte se hezky a nashledanou ! Zuzik

• 9. 2. 2007 10:34

Zdena (neregistrovaný) 86.49.28.---

Jestli můžu poradit, tak s vyřizováním ŽL počkejte až na dobu, kdy budete mít zajištěné klienty a začnete opravdu něco vydělávat. OSVČ má asi tak milión povinností (registrační, mnohdy i finanční), o kterých ani neví, protože jsou roztroušené v řadě zákonů, kterým nerozumí snad ani jejich tvůrci. Pak Vás kdejaký blbec bude sankcionovat za jejich neplnění, protože neznalost zákonů Vás neomlouvá. Pokud byste se dostala do situace, že budete potřebovat státní sociální podporu, tak k Vám jako k podnikatelce také nebudou příliš vstřícní.

• 9. 2. 2007 16:51

aneleh (neregistrovaný) 82.202.44.---

Já jsem právě měla tu představu, že bych při HPP vyřídila ŽL a pomalu začala shánět klienty, až bych viděla že to jde tak bych zůstala jen u ŽL. Jenže právě nevím jak to ovlivní posuzování mateřské. Většina lidí co jsem se ptala mi radí udělat si ŽL až bude děťátko na světě, před tím ne právě kvůli možnosti že bych nedostala vše co bych mohla mít při HPP.
      A jelikož plánuji - což si myslím že není tak hrozná věc - těhotenství během nejbližší doby (čímž neříkám že to tak 100% vyjde), tak se o tyto věci zajímám blíže.
      Pro ty co se jim toto plánování nelíbí - kolik znáte v dnešní době holek co by "neplánovali" - já ve svém okolí vidím že min. 80 % přemýšlý právě takto - škola, praxe v práci, rodina. A rozhodně si nemyslím že to je kvůli vypočítavosti.
      ŽL bych chtěla právě na přivýdělek ale nerada bych se dočkala té situace, že bych si přividělala pár korun ale vzápětí o ně a i o víc příšla právě kvůli tomu, že jsem si ho vyřídila v nevhodnou dobu.

• 9. 2. 2007 18:15

Zdena (neregistrovaný) 86.49.28.---

>
      >Já jsem právě měla tu představu, že bych při HPP
      >vyřídila ŽL a pomalu začala shánět klienty, až bych viděla
      >že to jde tak bych zůstala jen u ŽL. Jenže právě nevím
      >jak to ovlivní posuzování mateřské.

Nebojte se, neovlivní. Jak už Vám výše napsala Zuzuk, pokud budete v HPP (můžete mít současně ŽL), tak budete mít nárok na mateřskou z nemocenského pojištění zaměstnanců - ale musíte být zaměstnaná. Tím chci říci neseknout ukvapeně s prací:-) Můžete si sice platit nem. pojištění i kdybyste byla jen OSVČ (bez HPP), ale mateřská, vypočítaná z těchto dávek by byla spíše almužnou.
      Pak začnete pobírat rodičovský příspěvek. Na RP neztrácíte nárok tím, že podnikáte. Podmínkou pro jeho výplatu je, že řádně a celodenně pečujete o potomka.Kdy je tato podmínka splněna, to už Vám musí poradit někdo jiný (myslím, že dítko do 3 let můžete dát do školky jen 1 x v týdnu a větší dítě tam může být každý den, ale jen do oběda).

Většina lidí co
      >jsem se ptala mi radí udělat si ŽL až bude děťátko na
      >světě, před tím ne právě kvůli možnosti že bych
      >nedostala vše co bych mohla mít při HPP.
      >A jelikož plánuji - což si myslím že není tak hrozná
      >věc - těhotenství během nejbližší doby (čímž neříkám že
      >to tak 100% vyjde), tak se o tyto věci zajímám blíže.
      >Pro ty co se jim toto plánování nelíbí - kolik znáte v
      >dnešní době holek co by "neplánovali" - já ve svém
      >okolí vidím že min. 80 % přemýšlý právě takto - škola,
      >praxe v práci, rodina. A rozhodně si nemyslím že to je
      >kvůli vypočítavosti.
      >ŽL bych chtěla právě na přivýdělek ale nerada bych se
      >dočkala té situace, že bych si přividělala pár korun
      >ale vzápětí o ně a i o víc příšla právě kvůli tomu, že
      >jsem si ho vyřídila v nevhodnou dobu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).