Hlavní navigace

Prodej družstevního bytu

  • (neregistrovaný) 85.160.1.---

    14. 2. 2007 8:24

    Před 4 roky jsem si koupila družstevní byt.Nyní ho chci prodat,resp.prodat práva k užívání.Poradí mi někdo,jak tenhle příjem zdanit? Moc děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 2. 2007 9:10

      právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

      Re: Prodej družstevního bytu
      Odpovím trochu "od věci", ale nebudete ani prodávat družstevní byt, ani právo k jeho užívání. Budete za úplatu převádět svá členská práva a povinnosti, spojená s členstvím v bytovém družstvu XY. S nabyvatelem Vašich členských práv a povinností pak družstvo musí uzavřít novou nájemní smlouvu - u družstevních bytů se (při změně člena) nejedná o přechod nájmu.

    • 14. 2. 2007 9:16

      Michala (neregistrovaný) 85.160.1.---

      Re: Prodej družstevního bytu
      Máte pravdu.Špatně jsem to formulovala.Jde mi o to,že získám z tohoto převodu práv příjem a není mi jasné jako co ho budu danit.Převod nemovitost to není a daň z příjmů mi zase připadá dost vysoká :-(

    • 14. 2. 2007 9:42

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: Prodej družstevního bytu
      Když počkáte ještě rok, tak je to osvobozeno podle § 4/1/r ZDP.

      Když nepočkáte, tak zdaníte příjem minus výdaje na pořízení členských práv, včetně nákladů spojených s převodem členských práv.

      Uvažovala jste o možnosti tento byt na rok pronajmout a až poté realizovat převod?

      Hezký den!

    • 14. 2. 2007 11:00

      mája (neregistrovaný) 213.155.227.---

      Re: Prodej družstevního bytu
      >>>>Před 4 roky jsem si koupila družstevní byt.Nyní ho
      >>>>chci prodat,resp.prodat práva k užívání.Poradí mi
      >>>>někdo,jak tenhle příjem zdanit? Moc děkuji.
      >>>
      >>>Odpovím trochu "od věci", ale nebudete ani prodávat
      >>>družstevní byt, ani právo k jeho užívání. Budete za
      >>>úplatu převádět svá členská práva a povinnosti,
      >>>spojená s
      >>>členstvím v bytovém družstvu XY. S nabyvatelem Vašich
      >>>členských práv a povinností pak družstvo musí uzavřít
      >>>novou nájemní smlouvu - u družstevních bytů se (při
      >>>změně člena) nejedná o přechod nájmu.
      >>
      >>
      >>Máte pravdu.Špatně jsem to formulovala.Jde mi o to,že
      >>získám z tohoto převodu práv příjem a není mi jasné
      >>jako co ho budu danit.Převod nemovitost to není a daň
      >>z
      >>příjmů mi zase připadá dost vysoká :-(
      Nemyslíte tím tzv. odstupné za převedení čl. práv? Např. 900 000,-Kč za 3+1? Uvedete to v daň. přiznání a odvedete daň.Zkuste se podívat do ZDP a najít něco o tom,že když tuto částku investujete např. ke koupi bytu nebo domu určeného k trvalému bydlení v určité době,nemusíte z toho platit daň.Nezaručuji,že to tam je,zatím jsem celý ZDP na rok 2007 nečetla.
      >
      >Když počkáte ještě rok, tak je to osvobozeno podle §
      >4/1/r ZDP.
      >
      >Když nepočkáte, tak zdaníte příjem minus výdaje na
      >pořízení členských práv, včetně nákladů spojených s
      >převodem členských práv.
      >
      >Uvažovala jste o možnosti tento byt na rok pronajmout
      >a až poté realizovat převod?
      >
      >Hezký den

    • 14. 2. 2007 11:45

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: Prodej družstevního bytu
      >>>>>Před 4 roky jsem si koupila družstevní byt.Nyní ho
      >>>>>chci prodat,resp.prodat práva k užívání.Poradí mi
      >>>>>někdo,jak tenhle příjem zdanit? Moc děkuji.
      >>>>
      >>>>Odpovím trochu "od věci", ale nebudete ani prodávat
      >>>>družstevní byt, ani právo k jeho užívání. Budete za
      >>>>úplatu převádět svá členská práva a povinnosti,
      >>>>spojená s
      >>>>členstvím v bytovém družstvu XY. S nabyvatelem Vašich
      >>>>členských práv a povinností pak družstvo musí uzavřít
      >>>>novou nájemní smlouvu - u družstevních bytů se (při
      >>>>změně člena) nejedná o přechod nájmu.
      >>>
      >>>
      >>>Máte pravdu.Špatně jsem to formulovala.Jde mi o to,že
      >>>získám z tohoto převodu práv příjem a není mi jasné
      >>>jako co ho budu danit.Převod nemovitost to není a daň
      >>>z
      >>>příjmů mi zase připadá dost vysoká :-(


      >Nemyslíte tím tzv. odstupné za převedení čl. práv?
      >Např. 900 000,-Kč za 3+1? Uvedete to v daň. přiznání a
      >odvedete daň.Zkuste se podívat do ZDP a najít něco o
      >tom,že když tuto částku investujete např. ke koupi bytu
      >nebo domu určeného k trvalému bydlení v určité
      >době,nemusíte z toho platit daň.Nezaručuji,že to tam je,zatím
      >jsem celý ZDP na rok 2007 nečetla.

      Asi myslíte § 4/1/a ZDP, ale ten se vztahuje, a vždy vztahoval, na převod nemovitosti a to není diskutovaný případ.

      Hezký den!


      >>Když počkáte ještě rok, tak je to osvobozeno podle §
      >>4/1/r ZDP.
      >>
      >>Když nepočkáte, tak zdaníte příjem minus výdaje na
      >>pořízení členských práv, včetně nákladů spojených s
      >>převodem členských práv.
      >>
      >>Uvažovala jste o možnosti tento byt na rok pronajmout
      >>a až poté realizovat převod?
      >>
      >>Hezký den

    • 15. 2. 2007 7:45

      Karin (neregistrovaný) 83.69.52.---

      Re: Prodej družstevního bytu
      ano, tento paragraf se použije. Pokud získané peníze použijete na financování dalšího bydlení, tak je příjem osvobozen od daně z příjmů

      >>>>>>>Před 4 roky jsem si koupila družstevní byt.Nyní ho
      >>>>>>>chci prodat,resp.prodat práva k užívání.Poradí mi
      >>>>>>>někdo,jak tenhle příjem zdanit? Moc děkuji.
      >>>>>>
      >>>>>>Odpovím trochu "od věci", ale nebudete ani prodávat
      >>>>>>družstevní byt, ani právo k jeho užívání. Budete za
      >>>>>>úplatu převádět svá členská práva a povinnosti,
      >>>>>>spojená s
      >>>>>>členstvím v bytovém družstvu XY. S nabyvatelem Vašich
      >>>>>>členských práv a povinností pak družstvo musí uzavřít
      >>>>>>novou nájemní smlouvu - u družstevních bytů se (při
      >>>>>>změně člena) nejedná o přechod nájmu.
      >>>>>
      >>>>>
      >>>>>Máte pravdu.Špatně jsem to formulovala.Jde mi o to,že
      >>>>>získám z tohoto převodu práv příjem a není mi jasné
      >>>>>jako co ho budu danit.Převod nemovitost to není a daň
      >>>>>z
      >>>>>příjmů mi zase připadá dost vysoká :-(
      >>
      >>
      >>>Nemyslíte tím tzv. odstupné za převedení čl. práv?
      >>>Např. 900 000,-Kč za 3+1? Uvedete to v daň. přiznání
      >>>a
      >>>odvedete daň.Zkuste se podívat do ZDP a najít něco o
      >>>tom,že když tuto částku investujete např. ke koupi
      >>>bytu
      >>>nebo domu určeného k trvalému bydlení v určité
      >>>době,nemusíte z toho platit daň.Nezaručuji,že to tam
      >>>je,zatím
      >>>jsem celý ZDP na rok 2007 nečetla.
      >>
      >
      >Asi myslíte § 4/1/u ZDP.
      >
      >
      >Hezký den!
      >
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).