Hlavní navigace

družstevní byt - prodej - daně??????????

  • (neregistrovaný) 85.70.22.---

    14. 2. 2007 11:35

    před rokem na nás byla převedena čl. práva družst. bytu - nyní potřebujeme byt prodat (respektive převést čl. práva na nového člena družstva) - vznikne nějaký příjem - jak postupovat - jak danit - peníze budou použity na nové bydlení

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 2. 2007 11:42

      Petra (neregistrovaný) 80.188.117.---

      Re: družstevní byt - prodej - daně??????
      Použijete-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby, nemusíte nic danit:

      "Od daně jsou osvobozeny příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem. Obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší dvou let a použije-li získané prostředky na uspokojení bytové potřeby."

    • 14. 2. 2007 11:48

      šč (neregistrovaný) 85.70.22.---

      Re: družstevní byt - prodej - daně??????
      můžete mi poslat odkaz na nějaký zákon a §

      a jinak moc děkuju

    • 14. 2. 2007 11:52

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: družstevní byt - prodej - daně??????
      Petro, citujete § 4/1/a ZDP, ale ten se týká nemovitosti a tou členská práva nejsou.

      Na uvedený dotaz sedí § 4/1/r ZDP a ten asi nebude splněn.

      Hezký den!

    • 14. 2. 2007 12:06

      Petra (neregistrovaný) 80.188.117.---

      Re: družstevní byt - prodej - daně??????
      Omlouvám se za špatnou citaci zákona, nicméně pokud prostředky použijete pro uspokojení bytové potřeby, nic nedaníte i v případě "prodeje" družstevního bytu:

      podle § 4 odst. 1 písm. r) ZDP: Příjmy z převodu členských práv družstva jsou od daně osvobozeny, přesahuje-li -li doba mezi nabytím a převodem dobu 5 let.
      ale zároveň podle § 4 odst. 1 písm. u) ZDP: Příjmy z převodu členských práv a povinností družstva jsou osvobozeny pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu a použije-li poplatník získané prostředky na uspokojení bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce, v němž úplatu přijal.

      Postup u úřadů je následující: Přijetí uvedeného příjmu oznámí poplatník správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k přijetí úplaty došlo. Uplatní-li poplatník osvobození uvedeného příjmu, a tuto úplatu nepoužije na získání bytových potřeb ve stanovené lhůtě, zahrne takový příjem mezi zdanitelné příjmy za to zdaňovací období, ve kterém tato lhůta uplynula. Jestliže poplatník na uspokojené bytové potřeby použije jen část úplaty za převod členských práv družstva, je osvobozena jen tato část vynaložená na uspokojení bytových potřeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).