Hlavní navigace

Lze zrušit okamžitě prac. poměr?

  • (neregistrovaný) 82.100.13.---

    14. 2. 2007 21:20

    Dobrý večer,
    náš zaměstnanec začátkem ledna přišel pozdě do zaměstnání, tak dostal písemné upozornění. Teď už nepřišel dva dny a ani o sobě nedal vědět. Chtěli bychom se ho co nejdříve zbavit, je nějaká možnost a podle jakého §?

    Děkuji J.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 2. 2007 22:19

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Lze zrušit okamžitě prac. poměr?
      Neomluvenou absenci, zvláště když trvá několik dnů, lze vyhodnotit jako hrubé porušení pracovních předpisů - okamžité zrušení poměru podle § 55. Ale pokud absenci doloží neschopenkou, tak to budete muset zrušit. V tom případě byste ho zase mohli aspoň napomenout za porušení povinnosti (písemně) a pokud by se takové méně závažné porušení opakovalo, lze dát výpověď.

    • 14. 2. 2007 22:22

      Jitka_D (neregistrovaný) 62.177.70.---

      Re: Lze zrušit okamžitě prac. poměr?
      Okamžité zrušení pracovního poměru, viz Zákoník práce § 55, odst. 1, písm. b) ..... porušil-li zvlášť hrubým způsobem.
      Obecný názor je neomluvená absence 3 dny lze považovat již za hrubé porušení. Lze ale také odvozovat, že již při absenci jeden den, může pracovník způsobit vážné pracovní problémy. Soudní rozhodnutí zatím však uznalo 5 dní.

    • 14. 2. 2007 22:24

      Jitka_D (neregistrovaný) 62.177.70.---

      Re: Lze zrušit okamžitě prac. poměr?
      Jsme se trefily stejně:))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).