Hlavní navigace

Odměny jednatele daňově uznatelné???

  • (neregistrovaný) 217.117.217.---

    15. 2. 2007 19:45

    Pročítám zákon o DZP a našla jsem tam, že od 1.1.2007 nejsou odměny a zaplacené pojistné za členy statutárního orgánu a jednatele daňově uznatelnými náklady....to znamená, že plat jednatele ani odvody se neuznávají????...nějak se v těch zákonech ztrácím :-(

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 2. 2007 20:05

      Pavel (neregistrovaný) 62.24.76.---

      Re: odměny jednatele daňově uznatelné???
      Můžete uvést zdroj?

      Vlastní text zákona je několik let stejný a dosavadní výklady rozlišovaly mezi členem orgánu a orgánem samotným s tím, že jednatel je daňový.

      Hezký večer!

    • 15. 2. 2007 20:10

      Magda (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: odměny jednatele daňově uznatelné???
      Teď jsem to ještě zkoumala...od 1.7.2007 je část vypuštěná, takže platné je:za náklady nelze uznat:
      "odměny členů statutárních orgánů a dalších právnických osob, pojistné hrazené za člena statutárního orgánu a dalšího orgánu pr.osoby a za jednatele spol.s r.o. z titulu odpovědnosti za škodu způsopbenou společnosti při výkonu funkce"

      jsem z toho fakt jelen :-(

    • 15. 2. 2007 21:56

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: odměny jednatele daňově uznatelné???
      Prosím uveďte §.
      Pokud jde o jednatele, jsem přesvědčen, že odměna jednatele je daňová - je přece na základě mandátní smlouvy, a to není vztah pracovněprávní, i když se o odměně účtuje podle § 6, t.j. daň, SZ a VZP. Pokud jde o pojištění jednatele, jde zřejmě o pojištění sjednáváné s komerční pojišťovnou pro případ škody jednatelem zaviněné a jemu předepsané k úhradě (podobné mají daňoví poradci a auditoři). A to už si musí platit sám.

    • 15. 2. 2007 22:04

      Pavel (neregistrovaný) 62.24.76.---

      Re: odměny jednatele daňově uznatelné???
      Pokud je to jediná informace o daňové neuznatelnosti odměn jednatelů, tak jste mne uklidnila, jelene. :-))

      První část 25/1/d ZDP říká, že daňové nejsou "odměny členů statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob," .

      To, že do výrazu v závorkách nepatří jednatelé je zřejmé z dalšího pokračování věty, které zní:
      "pojistné hrazené za člena statutárního orgánu a dalšího orgánu právnické osoby A ZA JEDNATELE"

      Tomu rozumím tak, že odměny jednatele jsou daňové.

      Co se týče pojistného, tak to je nedaňové, ale je myšleno pojistné z titulu odpovědnosti a nikoliv soc+zdr.

      I nadále se domnívám, že odměny, soc+zdr jednatele je výdaj podle § 24.

      Hezký večer!

    • 15. 2. 2007 22:12

      Tany (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: odměny jednatele daňově uznatelné???
      uffff...to jste mě uklidnili, já to totiž vždy do daňových dávala a teď jsem najednou nevěděla, jestli je to ok...z toho slovíčkaření v zákonech nejspíš totálně blbnu :-)))

    • 15. 2. 2007 22:26

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: odměny jednatele daňově uznatelné???
      Musím mazat
      >>>jsem z toho fakt jelen :-(
      >>
      >>Pokud je to jediná informace o daňové neuznatelnosti
      >>odměn jednatelů, tak jste mne uklidnila, jelene. :-))
      >>
      >>První část 25/1/d ZDP říká, že daňové nejsou "odměny
      >>členů statutárních orgánů a dalších orgánů
      >>právnických
      >>osob," .
      >>
      >>To, že do výrazu v závorkách nepatří jednatelé je
      >>zřejmé z dalšího pokračování věty, které zní:
      >>"pojistné hrazené za člena statutárního orgánu a
      >>dalšího orgánu právnické osoby A ZA JEDNATELE"
      >>
      >>Tomu rozumím tak, že odměny jednatele jsou daňové.
      >>
      >>Co se týče pojistného, tak to je nedaňové, ale je
      >>myšleno pojistné z titulu odpovědnosti a nikoliv
      >>soc+zdr.
      >>
      >>I nadále se domnívám, že odměny, soc+zdr jednatele je
      >>výdaj podle § 24.
      >>
      >>Hezký večer!
      >>
      >>
      >uffff...to jste mě uklidnili, já to totiž vždy do
      >daňových dávala a teď jsem najednou nevěděla, jestli je to
      >ok...z toho slovíčkaření v zákonech nejspíš totálně
      >blbnu :-)))

      To asi ne. Je prý nutno rozšiřovat znalost jazyků i o daňštinu. Je to odnož českého jazyka charakteristická tím, že je psána česky a není to čeština.

    • 15. 2. 2007 22:29

      Tany (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: odměny jednatele daňově uznatelné???
      Tak to se budu muset dovzdělat :-)...ještě že to můžu svést na to, že jsem bloncka :-)))

    • 16. 2. 2007 8:55

      (neregistrovaný) 62.77.115.---

      Re: odměny jednatele daňově uznatelné???
      :-)))))

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).