Hlavní navigace

Prosím...co s členským příspěvkem?

• (neregistrovaný) 193.165.161.---

16. 2. 2007 13:18

Dobrý den, prosím o pomoc. Členský příspěvek České komoře autorizovaných inženýrů navyšuje základ daně zaměstnanci, co když jsem během roku tento základ o členský příspěvek nenavýšila, mohu to udělat teď v ročním zúčtování? Spletla jsem si to s odborovým příspěvkem a chtěla jej odečítat v ročním zúčtování. Potřebuji poradit a děkuji všem, kdo mi s tím problémem pomůže. Vlaďka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 2. 2007 14:00

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

Re: Prosím...co s členským příspěvkem?
      Já jsem na vás nezapomněla - měla jsem potíže s připojením :-)). Takže:
      Ty příspěvky asi neplatí přímo ten zaměstnanec, ale firma za něj, viďte? Správný postup je dost složitý, zvlášť když už je skončený rok. Měla byste se vrátit k měsíci, kdy mělo být zdaněno, vypočítat správnou výši daňové zálohy, porovnat se skutečnou srážkou a odvést rozdíl v nejbližší výplatě - zákon vám umožňuje provést takovou opravu do konce března následujícího roku. Do ročního zúčtování zahrnete správné částky! Oprava by se měla promítnout i do ročního Vyúčtování daně za firmu. Nebo zdaňte s nejbližší výplatou a riskněte, že případná kontrola na to nepřijde. Ale když je to společník, je u něj kontrola pravděpodobnější u něj než u řadového zaměstnance...
      A ještě podotýkám, že částky byste měla zahrnout i do základů pro obojí pojistné.

• 16. 2. 2007 15:02

Vlaďka (neregistrovaný) 193.165.161.---

Moc děkuji, že jste se ozvala. Trochu to shrnu, jestli jsem to správně pochopila.
      1/ Vypočítám si nově dubnovou zálohu na daň (platba příspěvku proběhla v dubnu)
      2/ Rozdíl, který vznikne odvedu v nejbližší výplatě
      3/ Roční vyúčtování provedu s opravenou dubnovou zálohou na daň
      4/ Ve vyúčtování za firmu to uvedu do kolonek "mělo být odvedeno" a "bylo odvedeno"

Je to tak správně?

A ještě jedna věc. Dle těch mzdových výkazů bývalé účetní se o sumu příspěvku navyšoval jen základ daně, nikoliv základ pro SP a ZP... našla jsem u toho poznámku, že to zvyšuje základ daně stejně ja 1% z ceny vozu.

Děkuji a čekám na odpověď. Vlaďka

• 16. 2. 2007 15:47

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

>
      Trochu to shrnu, jestli
      >jsem to správně pochopila.
      >1/ Vypočítám si nově dubnovou zálohu na daň (platba
      >příspěvku proběhla v dubnu)
      >2/ Rozdíl, který vznikne odvedu v nejbližší výplatě
      >3/ Roční vyúčtování provedu s opravenou dubnovou
      >zálohou na daň
      >4/ Ve vyúčtování za firmu to uvedu do kolonek "mělo
      >být odvedeno" a "bylo odvedeno"
      >
      >Je to tak správně?
      >
      >A ještě jedna věc. Dle těch mzdových výkazů bývalé
      >účetní se o sumu příspěvku navyšoval jen základ daně,
      >nikoliv základ pro SP a ZP... našla jsem u toho poznámku,
      >že to zvyšuje základ daně stejně ja 1% z ceny vozu.
      Ano, s tou daní jste mě pochopila přesně. A pokud jde o to pojistné, určitě mělo být odvedeno, 1% z pořizovací ceny je osvobozeno proto, že to je jen fiktivní částka, o kterou se nesníží prostředky zaměstnavatele na jeho účtu, kdežto o členské příspěvky, které za někoho zaplatí, ano. A v zákoně o pojistném jsem taky nenašla nic, podle čeho by se dalo osvobodit. Mívala jsem okopírovaný článek přímo z časopisu, který ČKAIT vydává, a ve který to potvrzoval, ale někam se mi časem ztratil. Třeba se ozve někdo, kdo mi to vyvrátí. Já bych pojistné odváděla - alespoň do budoucna.

• 16. 2. 2007 15:56

Děkuji, moc jste mi pomohla. Vlaďka

• 16. 2. 2007 16:08

Už jsem o tom něco našla... na stránkách ČKAIT, třeba vám to přijde vhod, když jste ten článek ztratila :-) Zde je odkaz:
      http://www.ice-ckait.cz/doc_pdf/finance_a_dane.pdf
      Přeji pěkný pátek. Vlaďka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).