Hlavní navigace

DPH u lékařů

 • (neregistrovaný) 82.142.74.---

  18. 2. 2007 19:56

  Dobry den,potreboval bych poradit jak je to s DPH u lekaru, jestli lekari maji povinnost k registraci k DPH jestlize za poslednich 12mesicu presahnou obrat milion korun nebo jak to vlastne je.

  Jetli je to osvobozeno tak prosim paragraf kde je to definovano.Predem mockrat diky.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 2. 2007 9:52

   Zdena (neregistrovaný) 86.49.28.---

   Re: DPH u lékařů
   Pokud lékař poskytuje pouze zdravotnické služby (a dodání vymezených druhů zboží), pak uskutečňuje plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně podle § 58 ZDPH.

   Zdravotnickými službami se pro účely zákona o DPH rozumí služby zdravotní péče a související služby poskytované oprávněnými subjekty pacientům a osobám, jímž je taková péče určena, vymezené zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Ovšem zákon o veřejném zdravotním pojištění je i s přílohami docela obsáhlý a prolezlý „odpornými termity“ a účetní těžko posoudí, které služby jsou ještě v souladu s tímto zákonem. Například běžná stomatologická péče, poskytovaná cizincům (v příhraničních oblastech), kteří u nás nejsou zdravotně pojištěni, nebo homeopatie, vykonávaná praktickým lékařem.

   Jestliže je lékař hluboce přesvědčen, že poskytuje pouze zdravotnické služby, pak se ani nemůže registrovat k DPH a to bez ohledu na výši svého obratu, neboť podle § 95/8 ZDPH:
   osoba povinná k dani, která uskutečňuje POUZE plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně (tedy podle uvedeného § 58), je osvobozena od povinnosti registrovat se jako plátce a NENÍ OPRÁVNĚNA PODAT PŘIHLÁŠKU K REGISTRACI.

   Abychom to neměli příliš jednoduché, tak odstavec 8 pokračuje v další větě líbeznými slovy:
   Pokud tato osoba začne uskutečňovat zdanitelná plnění a plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně, je povinna podat přihlášku k registraci podle odstavce 1, pokud její CELKOVÝ obrat přesáhne limit stanovený v § 6 odst. 1.
   Což znamená, že pokud nevědomky uskutečnil plnění (třeba za korunu), podléhající DPH s nárokem na odpočet daně, a jeho celkový obrat (i za osvobozená plnění) překročil 1 mil. Kč, tak se měl registrovat k DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).