Hlavní navigace

účtování a sklad.hospodářství?

• (neregistrovaný) 89.24.7.---

19. 2. 2007 16:02

Dobrý den-chtěla jsem poprosit o radu.Máme 30 středisek,která mezi sebou hospodaří.Jelikož účtuji měsíčně cca 800 dokladu (pokladna,FP) a př. 1 fakturu bych měla rozúčtovat na jednotlivá střediska,tak nevím zda se to tak normálně dělá a nebo se mám připravit na pořádný šrumec. Už nyní jsem dost časově vytížená a myslím si, že rozúčtování středisek mi zabere ještě více času než normálně. Kolegyně mi radí, že je to zbytečná práce na víc a že by jim mělo jako podklad k hospodaření postačit celková částka?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 2. 2007 17:46

Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

Re: účtování a sklad.hospodářství?
      Je otázka, jestli tyto informace nepotřebuje vlastník, aby věděl, jak jednotlivá střediska hospodaří. Asi byste si měla nejdříve položit otázku, proč byste měla na střediska účtovat, kdo je na tomto účtování závislý a s čím souvisí a jak to máte ošetřeno v organizačním řádu, popř. v úč.směrnici.
      Samozřejmě, že pro splnění zákonů o daních a účetnictví Vám postačuje celkový výsledek hospodaření. Ale např. pro tvorbu kalkulací, cen a pro zjištění hospodaření jednotlivých středisek, tvorbu fin.plánů... je toto rozčlenění velmi důležité.
      Je to takový malý chozraščot.
      My máme 10 středisek, ještě navíc členíme podle výkonů a zakázek a můžu Vám teda zodpovědně říct, že Vám těch 30 středisek nezávidím. Zuzik

• 19. 2. 2007 18:39

Ivana (neregistrovaný) 89.24.7.---

Moc děkuji za odpověď. Evidenci středisek a jejich rozúčtování již vedou skladové účetní,a já v účtárně bych měla taky znovu rozúčtovat! Ale skladové hospodářství není propojeno s účetním programem,a za měsíc dostanu sestavu jednotlivých středisek a jejich příjem a výdej. Tak nevím, zda je to jen pro kontrolu jejich (skl. účetní) a nebo, zda se z toho dá ještě něco jiného vyčíst?

• 19. 2. 2007 20:01

Pokud dostanete z jednotlivých středisek "obraty", pak by to nemělo být tak složité ty celkové skl.příjmy a výdaje zaúčtovat na střediska. Předpokládám, že vedete sklady metodou A, pak nemusíte rozúčtovávat přijaté faktury na skladové položky, protože jsou to jen rozvahové účty. A určitě to smysl má. Zejména vzhledem k inventurám. Jednotlivé sklady - střediska mají pohyby zboží a určitě jsou povinni tam provádět periodickou inventarizaci. Když už pro nic jiného, tak pro inventuru fyzickou-účetní (dokladovou) jednotlivých středisek je to velmi důležité ( manka, přebytky apod.). Musíte přece inventurovat i skladové účty a porovnávat je se skutečnými stavy skladů. Asi těžko byste dohledávali, kdybyste měli vše v jedné kupě, ne ? Co Vy na to ? A je úplně jedno, že skladové účto není propojeno s účtem hlavním.

• 19. 2. 2007 20:09

Jen ještě pro doplnění. Ty skladové účetní skutečně neúčtují, ale vedou skladovou evidenci. Nákladově a výsledkově účtujete Vy, ony účtují pouze skladové pohyby a předají Vám celkovou částku měs. příjmů a výdajů ze skladu. vy pak jen dle podkladů jednotlivých skladů zaúčtujete výsledkově proti účtům skladů 131,132......samozřejmě střediskově. Škoda, konečně trochu zajímavé téma ( mimo ty šílené daňové hádanice) a já Vás musím opustit. Hezký večer. Kdybyste to potřebovala rozvinout, tak budu na drátě až zítra. Zuzik

• 19. 2. 2007 21:17

Ivana (neregistrovaný) 62.240.180.---

Děkuji velice. Jsem opravdu ráda, že jste mi odpověděla. Jelikož jsem začátečník,tak si nedovedu důsledně představit vzájemné propojení. Taky se přikláním k pozitivnímu přístupu,jen si nedokážu představit,jak to budu stíhat sama.Hezký den a ještě jednou moc děkuji :o)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).