Hlavní navigace

DE - zboží 2006 -> DHM 2007 ?

  • (neregistrovaný) 213.191.111.---

    19. 2. 2007 21:31

    Jak se vyřeší následující problém v daňové evidenci - podnikatel v IT:
    - v roce 2006 nakoupí zboží - komponenty, PC atd. = daňový výdaj
    - v roce 2007 z některého toho zboží sestaví DHM, který by se měl odepisovat, ale on jej už dal do výdajů, neboť je měl vedené jako zboží.
    Co s tím?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 2. 2007 8:05

      Eva M. (neregistrovaný) 88.101.207.---

      Re: DE - zboží 2006 -> DHM 2007 ?
      Takže on z těch komponentů postavil počítač, který má hodnotu NAD 40 tisíc? Sakra, to teda musí být super-stroj, dnešní ceny pc jsou celkem nízké... No ale pokud je to tak, udělala bych v roce 2007 2 zápisy dejme tomu:
      a) nákup zboží MINUS 45 tisíc
      b) nákup dlouhodobého HM plus 45 tisíc.
      Následně bych ten DHM zařadila do majetku a normálně odepisovala.

    • 20. 2. 2007 11:13

      1 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: DE - zboží 2006 -> DHM 2007 ?
      A co skladová evidece? Nebylo by vhodnější příslušné komponenty
      vydast ze skladu výdejkou a na základě celkové hodnoty zapsat do DHIM? Za předpokladu že DHIM je jako obvykle do 40000,-

    • 20. 2. 2007 11:28

      Eva M. (neregistrovaný) 88.101.207.---

      Re: DE - zboží 2006 -> DHM 2007 ?
      Ano, souhlasím s Vámi, že je vhodné tyto pohyby evidovat ve skladu, už kvůli hmotné odpovědnosti, prokazatelnosti výdajů při případné kontrole atd.. Domnívám se však, že tazatel se především ptal na to, jak zaúčtovat (resp.zaevidovat) v DE ten fakt, že už to má jednou v nákladech jako zboží a teď to musí nějak ošetřit, že z toho zboží má najednou dlouhodobý majetek, který se odepisuje. Proto jsem navrhla řešení viz výše.

    • 20. 2. 2007 15:43

      1 (neregistrovaný) 85.70.27.---

      Re: DE - zboží 2006 -> DHM 2007 ?
      Právě proto že má zboží ve VÝDAJÍCH (DE!) a ne v nákladech
      nedaňových (Ú) a ve skladové evidenci "prohnané" přes tabulku
      D - ř. 4 Př. č. 1. (navazující na "inventarizaci" dle §7b/4) a tak
      jedině prostřednictvím výdaje zboží ze skladu a zařadení sestaveného DHM do evidence DHIM.
      A je to ošetřeno i bez podnikání ve věštectví = nákup v r. 2006
      výroba z komponentů v r. 2007 !
      Jak to účetně ošetřit v r. 2006 (viz příspěvek níže) bez ŽL na věštění opravdu, ale opravdu nevím !

    • 20. 2. 2007 18:03

      Eva M. (neregistrovaný) 85.207.166.---

      Re: DE - zboží 2006 -> DHM 2007 ?
      Já jsem svůj názor napsala a nezdá se mi na tom nic tak těžkého ani nelogického. Dělám uzávěrky a proto se mi nechce opakovat znovu to, co bylo řečeno, nic lepšího asi momentálně nejsem schopná napsat.

    • 20. 2. 2007 8:06

      Eva M. - moderátor fóra (neregistrovaný) 88.101.207.---

      Upozornění moderátora
      Prosím pište smysluplné nadpisy, z nichž je zřejmé téma vašeho dotazu. Váš původní nadpis "DE" nebyl příliš výstižný :-)

      Obecně: Nepište dotazy s nadpisy jako "prosím poraďte", "mám dotaz" apod. Nejsou vhodné ani příliš stručné nadpisy jako "DPH" či "SZM" nebo "auto". Lepší je "DPH při dodání na Slovensko", "SZM - jak odečíst dary", "Firemní auto a soukromé jízdy" apod.

    • 20. 2. 2007 14:04

      Jana F. (neregistrovaný) 83.208.141.---

      Re: DE - zboží 2006 -> DHM 2007 ?
      *****************
      Neznám vaši situaci, ale komponenty PC by měly jít rovnou do výdajů, jako vylepšování, rekonstrukce, opravy toho, co už máte - a určitě nějaké/á PC pro vlastní potřebu máte. Určitě jen něco z toho by muselo být nutně technickým zhodnocením (po překročení 40000,- - ale ne všechny ty komponenty, o kterých se zmińujete). Takže jen přeřadit ze zboží do materiálu.

      Ale pokud mermomocí chcete zařadit jako nový majetek, proč to neupravíte už v roce 2006?

      Pokud ani jedno z toho, co jsem napsala, tak řešení, jaké navrhuje Eva M. je správné, také bych to v tomto případě tak udělala. Jana F.
      *****************

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).