Hlavní navigace

Hrubé porušení kázně, prosím.

  • (neregistrovaný) 195.189.142.---

    20. 2. 2007 21:24

    Ahoj,potřebuji prosím radu. Dal jsem výpověď,ale chci zkončit dřív než za 2 měsíce. Na dohodu šéf nepřistoupí,tak jsem oznámil,že prostě nepřijdu,§53 akceptuji. On vyrukoval s tím,že mě dá k soudu a zažaluje za ušlý zisk. Ve firmě pracuji jako skladník,pomocné práce. Je lepší tam jíd a raději nic nedělat? Nebo je v právu on? Děkuji za radu, jak z toho ven, vážně dík.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 2. 2007 21:41

      jana (neregistrovaný) 84.42.152.---

      Re: Hrubé porušení kázně, prosím.
      Bohužel je v právu.Vám nezbývá nic jiného,než akceptovat 53 a doufat,že vás k soudu nedá.

    • 20. 2. 2007 21:58

      mája (neregistrovaný) 213.155.227.---

      Re: Hrubé porušení kázně, prosím.
      Par.53 jedná o ochranné době,přečtěte si ZP na tomto serveru,část II. Hlava 4.
      V právu je zaměstnavatel.Počítejte s tím,že porušení hrubé prac.kázně vám uvede jako důvod na zápočtovém listě s odvoláním na par. v ZP.Myslíte,že vás někdo potom zaměstná? Raději to vydržte.Informujte se na Úřadu práce,jestli budete mít nárok na podporu,když budete mít ukončen prac. poměr za hrubé por.prac. kázně...jestliže nemáte již zajištěnou jinou práci.

    • 21. 2. 2007 8:01

      graver (neregistrovaný) 193.85.226.---

      Re: Hrubé porušení kázně, prosím.
      >>>Ahoj,potřebuji prosím radu. Dal jsem výpověď,ale chci
      >>>zkončit dřív než za 2 měsíce. Na dohodu šéf
      >>>nepřistoupí,tak jsem oznámil,že prostě nepřijdu,§53
      >>>akceptuji.
      >>>On vyrukoval s tím,že mě dá k soudu a zažaluje za
      >>>ušlý
      >>>zisk. Ve firmě pracuji jako skladník,pomocné práce.
      >>>Je
      >>>lepší tam jíd a raději nic nedělat? Nebo je v právu
      >>>on? Děkuji za radu, jak z toho ven, vážně dík.
      >>Bohužel je v právu.Vám nezbývá nic jiného,než
      >>akceptovat 53 a doufat,že vás k soudu nedá.
      >Par.53 jedná o ochranné době,přečtěte si ZP na tomto
      >serveru,část II. Hlava 4.
      §53 to byl ve staré verzi ZP. I já to ještě setrvačností používám - teď je to §55, ale asi všichni víme, o co jde.
      >V právu je zaměstnavatel.Počítejte s tím,že porušení
      >hrubé prac.kázně vám uvede jako důvod na zápočtovém
      >listě s odvoláním na par. v ZP.Myslíte,že vás někdo potom
      >zaměstná? Raději to vydržte.Informujte se na Úřadu
      >práce,jestli budete mít nárok na podporu,když budete mít
      >ukončen prac. poměr za hrubé por.prac.
      >kázně...jestliže nemáte již zajištěnou jinou práci.
      Bohužel platí, co zde bylo řečeno. Pokud není váš zaměstnavatel úplně měkký, k soudu vás asi dá, i kdyby měl vysoudit jen pár tisícovek (vy pak zaplatíte náklady řízení vč. jeho právníka atd.).
      Jinak nevím, co myslíte tím "je v právu on" - i během výpovědní lhůty jste stále zaměstnancem, takže když bezdůvodně nepřijdete do práce, jistě nejste v právu vy.
      Zkuste upřesnit, proč už tam nechcete jít. Jestli kvůli novému zaměstnání, tak je to malér, protože váš zaměstnavatel nebude mít radost, že jste s ním podepsal smlouvu v době, kdy trval jiný PP.

    • 21. 2. 2007 8:36

      anonymous (neregistrovaný) 194.50.64.---

      Re: Hrubé porušení kázně, prosím.
      >>Bohužel je v právu.Vám nezbývá nic jiného,než
      >>akceptovat 53 a doufat,že vás k soudu nedá.
      >Par.53 jedná o ochranné době,přečtěte si ZP na tomto
      >serveru,část II. Hlava 4.
      >V právu je zaměstnavatel.Počítejte s tím,že porušení
      >hrubé prac.kázně vám uvede jako důvod na zápočtovém
      >listě
      neuvede, nemůže
      >s odvoláním na par. v ZP.Myslíte,že vás někdo potom
      >zaměstná? Raději to vydržte.Informujte se na Úřadu
      >práce,jestli budete mít nárok na podporu,
      bude, je potřeba si doplňovat informace
      >když budete mít
      >ukončen prac. poměr za hrubé por.prac.
      >kázně...jestliže nemáte již zajištěnou jinou práci.

    • 21. 2. 2007 8:44

      Martina (neregistrovaný) 212.47.18.---

      Re: Hrubé porušení kázně, prosím.
      V ZL se důvod a způsob uvádět nemá. Slouží pro účely ÚP a na žádost zaměstnance se vystaví např. příloha k ZL. Zaměstnavatel si může vyžádat posudek. A souhlasím okamžité zrušení PP nemá vliv na poskytování podpory.

    • 21. 2. 2007 9:07

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Hrubé porušení kázně, prosím.
      O něco výše se ještě ptáte, zda můžete skončit, když dojíždíte 100 km. Ani pro tento důvod se nemůžete domáhat toho, aby Vás pustil. To je Vaše věc, jak daleko zaměstnavatele máte. Jedině se s ním domluvit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).