Hlavní navigace

Sklad v PU

• (neregistrovaný) 217.168.212.---

21. 2. 2007 11:09

Jako začátečník prosím o vysvětlení (čísla účtů již mám)
    Sklad povedu v průměrných cenách (jedná se o pohonné hmoty)

do skladu dávám litry za nákupní cenu
    ze skladu vydávám za průměrnou cenu, takže vždy bude rozdíl.
    Jak tento sklad kontrolovat a co s tím rozdílem ?

Ještě vzniká jiný zůstatek na účtu a něco jiného je inventura (zůstatek litrů * poslední průměr)

Nějak to pro mne nemá logiku

Děkuji za jakýkoli názor

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 2. 2007 13:28

Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

Re: Sklad v PU
      Logiku to má. Když nakoupím 10 ks á 1, tak budu mít příjem 10 Kč. K tomu nakoupím stejnou položku 10 ks á 2 Kč. Tj celkový příjem 10+20 Kč= 30 Kč za 20 ks. Tzn. že se mi cena skladová zprůměruje na 1,50/1ks a za tuto cenu to budu vydávat ze skladu. Nevznikne mi žádný rozdíl.
      Rozdíl Vám může vzniknout pouze když cena na faktuře a cena na příjemce bude jiná ( vlivem zaokrouhlování celkové ceny jednotlivých položek na faktuře apod.). Pak Vám mohou vzniknout rozdíly. ty pak při jednotlivých uzávěrkách zaúčtujete do nákladů či výnosů. Stanovte si ve směrnici výši do které je rozdíl považován za rozdíl vzniklý zaokrouhlením. Třeba 50,- Kč nebo % z příjmů apod.
      Skladové pohyby "účtujete" ( zapisujete) příjemkami a výdejkami za skladu průběžně. Jednou za měsíc provedte zaúčtování na nákladové( příp. výnosové) účty a musí Vám stav účtu 112 s tím, co je ve stavu skladu ( finančně v nádržích). Na konci roku provedete stanovenými pomůckami ( stanovíte si sami jak změříte) inventuru stavu PHM v nádržích, zkontrolujete se stavy na puťovkách a se stavy na skladových kartách ( v PC)- vše v litrech. Pokud jste v průběhu roku tankování a spotřebu dobře zaúčtoval, pak by Vám měl sedět i skladový stav v Kč s účtem 112... PHM. Uf, jsem vyčerpaná....Zuzik

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).