Hlavní navigace

Sleva na dítě manželky

  • (neregistrovaný) 89.176.133.---

    21. 2. 2007 21:46

    Dobrý večer, může si manžel uplatnit slevu na dítě manželky?Dítě nemá osvojené ani adoptované. V Pokynu D-300 se říká, že:
    K § 35c odst. 6
    Za dítě převzaté do péče nahrazující péči rodičů se považuje ..... dítě manžela, které mu bylo svěřeno do výchovy rozhodnutím soudu.
    Takže když mu nebylo dítě svěřeno rozhodnutím soudu a manželka pobírá po celý rok pouze rodičovský příspěvek, při společném zdanění manželů si manžel slevu na dítě manželky uplatnit nemůže?
    Nevím, jestli je v tomto případě podstatná informace, že uzavřeli sňatek v 06/2006, tudiž nebyli manželé po celý rok 2006? Ve společné domácnosti ale celý rok 2006 žili.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 2. 2007 21:48

      anonymní (neregistrovaný) 89.176.133.---

      Re: Sleva na dítě manželky
      Aještě jeden dotaz:
      když je matka samoživitelka, je na rodičovské dovolené a jiný příjem nemá, žádný daňový bonus pro ni nepřichází v úvahu, je to tak, že?
      Děkuji

    • 21. 2. 2007 22:03

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Sleva na dítě manželky
      §35c, odst. 6 - .... dítě vlastní, osvojené .... dítě druhého z manželů a vnuk nebo vnučka, pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy...
      Takže pokud je to vlastní dítě Vaší manželky, Vy na něj můžete uplatnit zvýhodnění, protože jde o dítě druhého z manželů (dítě vyženěné nebo vyvdané). Slevu jste mohl uplatnit pouze za dobu, co jste manželé (na dítě družky slevu uplatnit nelze), posuzuje se stav k prvnímu dni v měsíci. (Tzn. pokud jste se brali v průběhu června, sleva až od července.)
      Co myslíte tím daňovým bonusem pro ni? Myslíte tím to, jestli si na ni můžete uplatnit slevu 4200 Kč jako na manželku bez vlastních příjmů? Můžete, ale pouze poměrnou část jen za tu dobu, co jste manželé. A za předpokladu, že její příjmy za celý rok 2006 nepřevýšily 38040 Kč (do nich se počítá např. mateřská, nemocenská, hrubá mzda apod. Nepočítá se rodičovský příspěvek, přídavky...).

    • 21. 2. 2007 22:43

      Tany (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: Sleva na dítě manželky
      Pokud manželka neměla takový příjem, tak by se Vám nejspíš vyplatilo společné zdanění manželů, kde si pak můžete uplatnit slevy na dani na vás oba i bonus na dítě za celý rok...myslím, že byste tím získali dost peněz zpět...

    • 21. 2. 2007 22:59

      anonymní (neregistrovaný) 89.176.133.---

      Re: Sleva na dítě manželky
      podle p. Jiřky si mohu uplatnit slevu na vyženěné dítě pouze za dobu co jsme byli manželé ...chápu to tak, že to platí i v případě, že budeme dělat SZM...takže když byla svatba v 6/2006, uplatním si pouze 6/12 roční výše slevy, nemůžu si uplatnit slevu za celý rok, že?
      P. Jiřko, slevu na manželku si také mohu v tomto případě uplatnit ve výši 6/12 roční výše, je to tak?

    • 21. 2. 2007 23:39

      Tany (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: Sleva na dítě manželky
      nebudete si to uplatňovat Vy, ale jako manželé, takže za celý rok...podmínka pro společné zdanění za rok je vyživované dítě a manželství a musíte tyto podmínky splnit nejpozději poslední den zdaňovacího období, takže podle mne obě částky za celý rok, ale pouze při společném zdanění manželů...

    • 21. 2. 2007 23:47

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Sleva na dítě manželky
      Tany, slevu na manželku bez vlastních příjmů bude samozřejmě uplatňovat ve svém přiznání manžel a uplatní ji v poměrné části za tolik měsíců, kolik měsíců byli manželé. pokud nebyli manželé celý rok, není možné uplatnit celých 4200 Kč.

    • 21. 2. 2007 23:52

      Tany (neregistrovaný) 217.117.217.---

      Re: Sleva na dítě manželky
      Četla jsem komentáře k tomuto zákonu a slevu na sebe si uplatní i manželka ve svém přiznání, i když nemá příjmy...takže ona si uplatní na sebe 7200, na dítě zvýhodnění za celý rok 6000...no a on si uplatní na manželku za měsíce, kdy byli manželé....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).