Hlavní navigace

Tvorba rezervy na opravy v DE

  • (neregistrovaný) 213.192.8.---

    22. 2. 2007 11:17

    Prosím o Váš názor, lze vytvořit rezervu na opravu parkovací plochy? Jde o objekt s kancelářemi a parkovací plochou pro nákladní auta, nyní plocha zpevněná jen štěrkem, v budoucnu by tam měla být zámková dlažba, vytvořila bych rezervu na opravu parkovací plochy a doložila to dohodou o provedení opravy parkovací plochy s přiloženým rozpočtem. Je to tak možné?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 2. 2007 15:22

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: tvorba rezervy na opravy v DE
      Vedete zmiňovanou parkovací plochu jako stavbu (majetek)? Volně sypaný štěrk toto obvykle nesplňuje, takže se obávám, že nenajdete majetek, ke kterému by se dala rezerva tvořit.
      Pozor taky na opravy - technické zhodnocení. U parkovacích ploch není jasně vymezeno, kdy jde o samostatný majetek a kdy pouze o nějaké práce na pozemku (platí nevyzpytatelné "jak kdy").

    • 23. 2. 2007 10:46

      irena (neregistrovaný) 213.192.8.---

      Re: tvorba rezervy na opravy v DE
      Pozemek vedeme v evidenci hmotného majetku. Tak nevím, technické zhodnocení pozemku, když se nedělají odpisy?

    • 23. 2. 2007 11:08

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: tvorba rezervy na opravy v DE
      Na tvorbu rezervy u pozemku můžete zapomenout.

    • 23. 2. 2007 12:10

      irena (neregistrovaný) 213.192.8.---

      Re: tvorba rezervy na opravy v DE
      A tvorba rezervy na opravu parkovací plochy není možná? Nebo bych měla mít v evidenci hmotného majetku napsáno "parkovací plocha" místo pozemek? Jde mi samozřejmě o to snížit daň (navýšili se nám příjmy o zpětný leasing) zaplacení daně ve výši jaká nám vychází nás hodně zatíží a protože zámkovou dlažbu budeme stejně muset dělat během 3-4 let, tak jsme uvažovali o vytvoření rezervy, popř. můžeme vytvořit rezervu na opravu budovy, kde máme kanceláře, je tam potřeba oprava střechy, výměna oken, nové podlahy, ale tam bych řekla, že se jedná spíš o technické zhodnocení, tak jsem volila spíš ten pozemek.

    • 23. 2. 2007 12:25

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: tvorba rezervy na opravy v DE
      Zkuste nejdřív projít § 7 zákona o rezervách (a související ustanovení). Pozemek je majetek, který se neodpisuje. Parkovací plocha může být součástí pozemku (neodpisuje se) nebo může být stavebním dílem (odpisovaný hmotný majetek) umístěným na pozemku.
      Souvisí se stavebním zákonem, obsahové vymezení majetku dle zákona o účetnictví, dále zákon o daních z příjmů, přiznání k dani z nemovitostí - vše spolu souvisí. Nelze přehazovat mezi pozemkem a stavbou jak se poplatníkovi hodí - mohlo by to mít neblahé následky ve formě doměrku, či dokonce obvinění z trestného činu krácení daně.
      Doporučuji kontaktovat osobně odborníka na daně. Určitě jde o podstatné částky a toto je problematika značně vrtkavá a nebezpečná.

    • 23. 2. 2007 12:35

      irena (neregistrovaný) 213.192.8.---

      Re: tvorba rezervy na opravy v DE
      Známá mi právě poradila, že by takhle šlo, ale chtěla slyšet názor ještě někoho jiného, asi to tak jednoduché nebude. Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).