Hlavní navigace

Osoba spolupracující

  • (neregistrovaný) 82.202.20.---

    22. 2. 2007 11:18

    Prosím o reakci na několik nejasností u osoby spolupracující.

    - Pokud se jedná o zaměstnance nějaké firmy kde již platí SP i ZP, a u mě pouze občas vypomáhá, musí se nějak spec. hlásit
    na SP a ZP?
    - Jaký finanční dopad má na takovouto osobu příjem financí?
    - Jakou maximální částku mohu tímto způsobem uplatnit?
    - Co musí obsahovat doklad (můj výdajový), jaké údaje o spolupracující osobě?
    - Je možno vydat jeden doklad za celý rok spolupráce?
    - Je třeba uzavírat s takovouto osobou nějakou smlouvu?

    Předem mnohokrát děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 2. 2007 12:53

      jaz (neregistrovaný) 194.212.232.---

      Re: Osoba spolupracující
      Spolupracující osoba - § 13 zákona 586/92 Sb.
      manželka nebo osoby žijící v domácnosti se podílejí na příjmech a výdajích dosažených v podnikání (nic se jim nevyplácí).
      Na manželku se může rozdělovat 50% příjmů a výdajů , ale jejich základ daně nesmí překročit 540 000 Kč, na ostatní osoby se rozděluje 30% a základ daně nesmí překročit 180 000 Kč. V praxi to znamená, že žádné peníze nevyplácíte (jenom rozdělujete % vaše příjmy a výdaje), pouze v daňovém přiznání uvedete v příloze č. 1 rozdělení vašich příjmů ř. 107 a výdajů ř. 108 na spolupracující osobu a ona musí také podat daňové přiznání a vyplnit ř. 109 a 110. Tato osoba musí také podat přehled na soc. a zdr. a uvést tam rozdělení příjmy a výdaje na sebe.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).