Hlavní navigace

ŘD a mateřská dovolená

  • (neregistrovaný) 217.112.163.---

    22. 2. 2007 12:50

    Dobrý den, naše zam.byla PN v roce 2006,poté nastoupila na MD,
    vyplácení skončilo začátkem 2007.Teď pobírá rodič.příspěvek. Z roku 2006 má nevyčerpanou dovolenou. Jak a kdy máme proplatit ŘD z roku 2006 a zkrátí se tím rodičovská dovolená?
    Mockrát děkujeme

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 2. 2007 13:48

      Lenka (neregistrovaný) 88.102.213.---

      Re: ŘD a mateřská dovolená
      Po ukončení nastoupí na ŘD a potom požádá o neplacené volno

    • 22. 2. 2007 13:51

      Jana Ka (neregistrovaný) 195.39.65.---

      Re: ŘD a mateřská dovolená
      Dobrý den,
      vaše zaměstnankyně musí nastoupil dovolenou za rok 2006 hned
      po ukončení MD, nesmí být žáden den přerušení. Rodičovsk příspěvek se nekrátí, rodičovská dovolená se nekrátí je do tří let věku dítěte.

    • 22. 2. 2007 14:11

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: ŘD a mateřská dovolená
      Řádná dovolená se může proplácet pouze při ukončení prac. poměru, jinak se pouze může vybrat. Pokud není vybrána do konce následujícího roku, propadá (např. ŘD z roku 2006 musí být vybrána do konce roku 2007 - předpokládám, že máte ve firmě nárok 4 týdny). Správný postup je ten, že ta pracovnice měla ihned při skončení mateřské dovolené požádat o čerpání řádné dovolené. Zaměstnavatel s tímto musí souhlasit. Tu by vyčerpala a pak ihned požádala o poskytnutí rodičovské dovolené (tak, aby navazovala na tu řádnou dovolenou) na dobu, kterou si sama určí, maximálně však do 3 let dítěte. Pokud si ihned po mateřské nepožádala o čerpání řádné dovolená, ale ihned nastoupila na rodičovskou, může se stát, že jí ta nevyčerpaná dovolená propadne, protože teď už zaměstnavatel není povinen umožnit jí přerušení rodičovské dovolené a vyčerpání řádné dovolené. Musí se s ním domluvit.

    • 22. 2. 2007 14:26

      Věra (neregistrovaný) 217.112.163.---

      Re: ŘD a mateřská dovolená
      Díky moc. A prosímvás, mohla byste nám napsat, který § a v kterém zákoně je to napsáno? Náš pan ředitel trvá na tom, že musíme mít vše řádně podloženo. Moc byste nám pomohla. Děkujeme.

    • 22. 2. 2007 15:15

      Jiřka (neregistrovaný) 82.100.9.---

      Re: ŘD a mateřská dovolená
      Toto vyplývá ze Zákoníku práce, § 196 a §217 (hlavně odst. 5), § 218. Teď se dívám, že v §218 odst. 3 se píše, že pokud nemůže zaměstnavatel určit čerpání dovolené do konce příštího kal. roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené. Z toho by vyplývalo, že by si ji mohla vyčerpat po skončení rodičovské.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).