Hlavní navigace

Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007

  • (neregistrovaný) 213.29.14.---

    22. 2. 2007 13:49

    Zdravím všechny ve fóru.Prosím o konzultaci.V r.2006 byly vytvořeny OP k nepromlčeným, nespř. pohledávkám dle §8c, tj.hodn.do 30 tis(100% výše OP).Tyto pohledávky nebudou uhrazeny,fy neexistuje,v r.2007 je zájem o jejich odpis vč.zrušení OP.A nyní jádro pudla.Mohu tuto transakci provést,účto 391/558 a 546/311, bude obojí daň.uznatelné, pokud v r.2007 dojde k promlčení pohledávky?Díky moc za trkanec od toho,kdo již má "za sebou"...

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 2. 2007 14:06

      r (neregistrovaný) 88.102.222.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      Myslím si že pokud byla vytvořena OP ve výši 100 %, tak odpis bude daňově uznatelný,pokud pohledávka bude odepsána před promlčením.

    • 22. 2. 2007 14:23

      Eva M. (neregistrovaný) 88.101.207.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      Ano, zrovna včera jsem nad tím hloubala a hledala i zde na diskuzi a došla jsem k témuž závěru. V r.2007 proúčtovat "vyřazení" těch pohledávek tak, jak píšeš, přičemž oboje účtování na účty 5xx bude daňové.

    • 22. 2. 2007 14:52

      Valentová (neregistrovaný) 213.29.14.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      Děkuji za briskní odpovědi.K odpisu dojde před promlčením, tj.v 01/07,jinak mám ten pocit, že pokud mám vytvořeny OP k pohledávkám ve výši 20%, a během roku dojde k jejich promlčení, obávám se,že bude muset dojít k jejich zrušení, jen nevím jestli i k vyřazení a odpisu pohledávek vč.80%nedaňových výdajů..opravdu děkuji všem, kdo se tím zabývali a zabývají za jakoukoliv sdělenou a zjištěnou skutečnost.

    • 22. 2. 2007 15:07

      r (neregistrovaný) 88.102.222.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      Zase by se musela pohledávka vyřadit před promlčením. 20 % by bylo daňově a 80% nedaňově.

    • 22. 2. 2007 15:18

      Valentová (neregistrovaný) 213.29.14.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      Děkuji,jste opravdu pohotový(á).Jde mi právě o to,bezpodmíněčně dodanit 80%-nedaňově při nutném odpisu, či jen možnost zrušení opr.položky.

    • 22. 2. 2007 15:23

      r (neregistrovaný) 88.102.222.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      >>>>>>Zdravím všechny ve fóru.Prosím o konzultaci.V r.2006
      >>>>>>byly vytvořeny OP k nepromlčeným, nespř. pohledávkám
      >>>>>>dle §8c, tj.hodn.do 30 tis(100% výše OP).Tyto
      >>>>>>pohledávky
      >>>>>>nebudou uhrazeny,fy neexistuje,v r.2007 je zájem o
      >>>>>>jejich odpis vč.zrušení OP.A nyní jádro pudla.Mohu
      >>>>>>tuto
      >>>>>>transakci provést,účto 391/558 a 546/311, bude obojí
      >>>>>>daň.uznatelné, pokud v r.2007 dojde k promlčení
      >>>>>>pohledávky?Díky moc za trkanec od toho,kdo již má "za
      >>>>>>sebou"...
      >>>>>
      >>>>>Myslím si že pokud byla vytvořena OP ve výši 100 %,
      >>>>>tak odpis bude daňově uznatelný,pokud pohledávka bude
      >>>>>odepsána před promlčením.
      >>>>
      >>>>Ano, zrovna včera jsem nad tím hloubala a hledala i
      >>>>zde na diskuzi a došla jsem k témuž závěru. V r.2007
      >>>>proúčtovat "vyřazení" těch pohledávek tak, jak píšeš,
      >>>>přičemž oboje účtování na účty 5xx bude daňové.

      >>>Děkuji za briskní odpovědi.K odpisu dojde před
      >>>promlčením, tj.v 01/07,jinak mám ten pocit, že pokud
      >>>mám
      >>>vytvořeny OP k pohledávkám ve výši 20%, a během roku
      >>>dojde
      >>>k jejich promlčení, obávám se,že bude muset dojít k
      >>>jejich zrušení, jen nevím jestli i k vyřazení a
      >>>odpisu
      >>>pohledávek vč.80%nedaňových výdajů..opravdu děkuji
      >>>všem, kdo se tím zabývali a zabývají za jakoukoliv
      >>>sdělenou a zjištěnou skutečnost.
      >>Zase by se musela pohledávka vyřadit před promlčením.
      >>20 % by bylo daňově a 80% nedaňově.
      >Děkuji,jste opravdu pohotový(á).Jde mi právě o
      >to,bezpodmíněčně dodanit 80%-nedaňově při nutném odpisu, či
      >jen možnost zrušení opr.položky.
      je to §24 odst. 2 písm. y , kdy je odpis pohl. daňově uznatelný do výše kryt použitím rezervy nebo opravné položky.

    • 22. 2. 2007 15:45

      Valentová (neregistrovaný) 213.29.14.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      Ano,souhlasím, ale v podstatě pořád chodím "okolo horké kaše", čili: soukromník potřeboval náklady,tvořily se OP u pohledávky řekněme "vyšší hodnoty",dle zákona, čili daňové ve výši 20%,v r.2007 je ještě možnost(nedojde k promlčení) tvorby dalších OP, celková pohledávka je v řádu statisíců,čili ne zanedbatelné.A, ano, pokud dojde k rozhodnutí pohledávku odepsat, bude částka ve výši OP daň.uznatelná,zbytek nikoliv.Ovšem je zde možnost, že se podnikatel rozhodne pohledávku zatím neodepisovat,čili při promlčení jen zruší OP,o jejich výši zvedne ZD?Opravdu jsem Vám velmi povděčna za pomoc a rady.

    • 22. 2. 2007 15:59

      r (neregistrovaný) 88.102.222.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      >>>>>>
      >>>>>>Ano, zrovna včera jsem nad tím hloubala a hledala i
      >>>>>>zde na diskuzi a došla jsem k témuž závěru. V r.2007
      >>>>>>proúčtovat "vyřazení" těch pohledávek tak, jak píšeš,
      >>>>>>přičemž oboje účtování na účty 5xx bude daňové.
      >>
      >>>>>Děkuji za briskní odpovědi.K odpisu dojde před
      >>>>>promlčením, tj.v 01/07,jinak mám ten pocit, že pokud
      >>>>>mám
      >>>>>vytvořeny OP k pohledávkám ve výši 20%, a během roku
      >>>>>dojde
      >>>>>k jejich promlčení, obávám se,že bude muset dojít k
      >>>>>jejich zrušení, jen nevím jestli i k vyřazení a
      >>>>>odpisu
      >>>>>pohledávek vč.80%nedaňových výdajů..opravdu děkuji
      >>>>>všem, kdo se tím zabývali a zabývají za jakoukoliv
      >>>>>sdělenou a zjištěnou skutečnost.
      >>>>Zase by se musela pohledávka vyřadit před promlčením.
      >>>>20 % by bylo daňově a 80% nedaňově.
      >>>Děkuji,jste opravdu pohotový(á).Jde mi právě o
      >>>to,bezpodmíněčně dodanit 80%-nedaňově při nutném
      >>>odpisu, či
      >>>jen možnost zrušení opr.položky.
      >>je to §24 odst. 2 písm. y , kdy je odpis pohl. daňově
      >>uznatelný do výše kryt použitím rezervy nebo opravné
      >>položky.
      >Ano,souhlasím, ale v podstatě pořád chodím "okolo
      >horké kaše", čili: soukromník potřeboval náklady,tvořily
      >se OP u pohledávky řekněme "vyšší hodnoty",dle zákona,
      >čili daňové ve výši 20%,v r.2007 je ještě
      >možnost(nedojde k promlčení) tvorby dalších OP, celková pohledávka
      >je v řádu statisíců,čili ne zanedbatelné.A, ano, pokud
      >dojde k rozhodnutí pohledávku odepsat, bude částka ve
      >výši OP daň.uznatelná,zbytek nikoliv.Ovšem je zde
      >možnost, že se podnikatel rozhodne pohledávku zatím
      >neodepisovat,čili při promlčení jen zruší OP,o jejich výši
      >zvedne ZD?Opravdu jsem Vám velmi povděčna za pomoc a
      >rady. Ano je to tak. Vyšší zákonnou opravnou položku můžete vytvořit jen pokud byste podali žalobu k soudu nebo konkurz.

    • 22. 2. 2007 16:01

      r (neregistrovaný) 88.102.222.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      Ještě mě napadá účetní /nedaňová/ opravná položka.

    • 22. 2. 2007 16:23

      Valentová (neregistrovaný) 213.29.14.---

      Re: Tvorba OP 2006xodpis pohledávek 2007
      Díky,jde mi čistě o to, že při "jenom" rušení zákonné OP (promlčení v r.2008)bez odpisu zvedne ZD je o tyto vytvořené položky,kdežto při celkovém odpisu pohledávky se zrušením OP je daňový dopad vyšší...Mně, jako účetní, jde samozřejmě o zbavení se nevymahatelných pohledávek v saldu, ale podnikateli,jako poplatníku, půjde o to, aby teď,v tuto chvíli,v tomto roce,platil co nejméně,ostatně záleží na něm,pro co se rozhodne...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).