Hlavní navigace

SVJ - vedení účetnictví

  • (neregistrovaný) 62.209.198.---

    26. 2. 2007 15:19

    Dobrý den,
    můj bratr je předseda SVJ. Chce, abych jim udělala za rok 2006 daňové přiznání a zpracovala účetní doklady, to vše za odměnu.
    Nemám živnostenský list, jsem normálně zaměstnaná. Jak to máme udělat, mohu to pro ně vůbec zpracovat? Slyšela jsem, že budu muset uzavřít s nimi dohodu, já nebudu přiznávat příjem (do 2O tis z příležitostných činností) a oni budou muset za mě odvést srážkovou daň? Je to pravda? Ještě k té příležitostné činnosti, týká se to i zpracování účetnictví? To je přece pravidelná činnost. Může mi někdo poradit?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 2. 2007 16:12

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: SVJ - vedení účetnictví
      Pokud jednorázově zpracujete za rok jedno účetnictví, tak se domnívám, že by se mohlo jednat o příležitostnou činnost podle § 10/1/a ZDP s osvobozením do 20 000 Kč za rok (příkazní smlouva).

      Pokud to zpracujete na dohodu o provedení práce podle zákoníku práce, tak za Vás SVJ odvede zálohovou daň 20% a po skončení roku 2007 sama podáte daňové přiznání.

      Další variantou je pořízení ŽL, což může být s ohledem na nákladový paušál 50% výhodné.

      Koukněte se na
      www.zk.webzdarma.cz a
      www.spolecenstvi.okinfo.cz
      kde jsou podrobnosti o SVJ. Tam se také dovíte, zda SVJ vůbec musí podávat daňové přiznání.

      Hezký den

    • 26. 2. 2007 16:50

      Pavel (neregistrovaný) 80.82.146.---

      Re: SVJ - vedení účetnictví
      >Dobrý den,
      >můj bratr je předseda SVJ. Chce, abych jim udělala za
      >rok 2006 daňové přiznání a zpracovala účetní doklady,
      >to vše za odměnu.
      >Nemám živnostenský list, jsem normálně zaměstnaná. Jak
      >to máme udělat, mohu to pro ně vůbec zpracovat?
      >Slyšela jsem, že budu muset uzavřít s nimi dohodu, já nebudu
      >přiznávat příjem (do 2O tis z příležitostných
      >činností) a oni budou muset za mě odvést srážkovou daň? Je to
      >pravda? Ještě k té příležitostné činnosti, týká se to
      >i zpracování účetnictví? To je přece pravidelná
      >činnost. Může mi někdo poradit?

    • 26. 2. 2007 17:01

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: SVJ - vedení účetnictví
      BC nějak blbne, sežralo mi odpověď a uvedlo adresu, která není moje.

      Zkusím to znova.

      Můžete na příkazní smlouvu jednorázově v jednom roce zpracovat jedno účto. To bych viděl jako osvobozenou činnost do 20 000 Kč podle § 10.

      Nebo na základě dohody o provedení práce se zálohovou daní 20%, ale potom musíte podat daňové přiznání.

      Nebo ŽL a výdajový paušál 50%.

      Hezký den

    • 27. 2. 2007 7:56

      Lelisa (neregistrovaný) 62.209.198.---

      Re: SVJ - vedení účetnictví
      V jednom roce jedno účtu. To jako že třeba pro druhý dům v tom samém roce by to nebylo možné?

    • 27. 2. 2007 8:19

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: SVJ - vedení účetnictví
      V § 10/1/a ZDP se mluví o příležitostné činnosti. Jednou ročně je to bezpečné, s vyšším počtem činností bezpečnost klesá. Přesný počet neřeknu.

      Navíc osvobozeno je jen 20 000 Kč za rok.

      Ale můžete to kombinovat s DPP do 5 000 se srážkovou daní 15% (i opakovaně).

      Hezký den

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).