Hlavní navigace

Nadbytečnost

  • (neregistrovaný) 88.102.157.---

    26. 2. 2007 22:14

    Může dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost i když se místo neruší a mohu se proti tomu nějak bránit?Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 2. 2007 23:06

      a-c (neregistrovaný) 89.176.35.---

      Re: Nadbytečnost
      ---
      Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
      § 52
      Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů
      ...
      c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
      ---

      O tom, že by se muselo rušit místo, tam zmínku nevidím.

    • 26. 2. 2007 23:30

      Vladka (neregistrovaný) 88.102.157.---

      Re: Nadbytečnost
      Jde o to,že se mám vrátit po delší PN a na mém místě je jiná pracovnice na dobu mé nepřítomnosti a mám obavy,že už mne nebude chtít nadále zaměstnávat a použije třeba nadbytečnost.Je možná nějaká obrana?Děkuji. >Může dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost i
      >>když
      >>se místo neruší a mohu se proti tomu nějak
      >>bránit?Děkuji.
      >
      >---
      >Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
      >§ 52
      >Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z
      >těchto důvodů
      >...
      >c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k
      >rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně
      >jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu
      >zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o
      >jiných organizačních změnách,
      >---
      >
      >O tom, že by se muselo rušit místo, tam zmínku
      >nevidím.

    • 27. 2. 2007 7:53

      Míša (neregistrovaný) 217.75.209.---

      Re: Nadbytečnost
      Myslím, že pokud zaměstnavatel použije tento § 52 c) máte smůlu.
      Může uvést jakékoli organizační změny.

    • 27. 2. 2007 8:57

      Vladka (neregistrovaný) 88.102.157.---

      Re: Nadbytečnost
      >>Jde o to,že se mám vrátit po delší PN a na mém místě
      >>je jiná pracovnice na dobu mé nepřítomnosti a mám
      >>obavy,že už mne nebude chtít nadále zaměstnávat a
      >>použije
      >>třeba nadbytečnost.Je možná nějaká obrana?Děkuji.
      >>>>Může
      >>dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost i
      >>>>když
      >>>>se místo neruší a mohu se proti tomu nějak
      >>>>bránit?Děkuji.
      >>>
      >>>---
      >>>Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
      >>>§ 52
      >>>Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z
      >>>těchto důvodů
      >>>...
      >>>c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k
      >>>rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o
      >>>změně
      >>>jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu
      >>>zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo
      >>>o
      >>>jiných organizačních změnách,
      >>>---
      >>>
      >>>O tom, že by se muselo rušit místo, tam zmínku
      >>>nevidím.
      >
      >Myslím, že pokud zaměstnavatel použije tento § 52 c)
      >máte smůlu.
      >Může uvést jakékoli organizační změny. Znamená to tedy,že pokud by si mě zaměstnavatel i ponechal,tak mi kdykoli může dát nadbytečnost a já se nemohu nijak bránit?To mi není ještě úplně jasné.Omlouvám se,že obtěžuji.

    • 27. 2. 2007 9:52

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Nadbytečnost
      Nadbytečnost znamená, že ten člověk je nadbytečný. Nemůže udělat to, že Vám dá výpoděď pro nadbytečnost a ihned po skončení Vašeho prac. poměru na tutéž práci vezme někoho jiného. Pokud ale tutéž práci dělají dva lidé a jeden z nich je nadbytečný, může mu dát tuto výpověď.

    • 27. 2. 2007 12:21

      Vladka (neregistrovaný) 88.102.157.---

      Re: Nadbytečnost
      >>>>Jde o to,že se mám vrátit po delší PN a na mém místě
      >>>>je jiná pracovnice na dobu mé nepřítomnosti a mám
      >>>>obavy,že už mne nebude chtít nadále zaměstnávat a
      >>>>použije
      >>>>třeba nadbytečnost.Je možná nějaká obrana?Děkuji.
      >>>>>>Může
      >>>>dát zaměstnavatel výpověď pro nadbytečnost i
      >>>>>>když
      >>>>>>se místo neruší a mohu se proti tomu nějak
      >>>>>>bránit?Děkuji.
      >>>>>
      >>>>>---
      >>>>>Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
      >>>>>§ 52
      >>>>>Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z
      >>>>>těchto důvodů
      >>>>>...
      >>>>>c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k
      >>>>>rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o
      >>>>>změně
      >>>>>jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu
      >>>>>zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo
      >>>>>o
      >>>>>jiných organizačních změnách,
      >>>>>---
      >>>>>
      >>>>>O tom, že by se muselo rušit místo, tam zmínku
      >>>>>nevidím.
      >>>
      >>>Myslím, že pokud zaměstnavatel použije tento § 52 c)
      >>>máte smůlu.
      >>>Může uvést jakékoli organizační změny.
      >>>
      >>> Znamená to tedy,že pokud by si mě
      >>>zaměstnavatel i ponechal,tak mi kdykoli může dát
      >>nadbytečnost a já se nemohu nijak bránit?To mi není
      >>ještě
      >>úplně jasné.Omlouvám se,že obtěžuji.
      >
      >Nadbytečnost znamená, že ten člověk je nadbytečný.
      >Nemůže udělat to, že Vám dá výpoděď pro nadbytečnost a
      >ihned po skončení Vašeho prac. poměru na tutéž práci
      >vezme někoho jiného. Pokud ale tutéž práci dělají dva
      >lidé a jeden z nich je nadbytečný, může mu dát tuto
      >výpověď. Takže je to tak,že pokud má za mě zaměstnavatel přijmutou pracovnici na dobu určitou(po dobu mé nemoci)může mi po ukončení pracovní neschopnosti dát i nadbytečnost.Chápu to nyní správně?Děkuji za Vaši trpělivost a přeji hezký den!

    • 27. 2. 2007 12:43

      Jiřka (neregistrovaný) 88.101.130.---

      Re: Nadbytečnost
      Ano, chápete to správně. Vybere si prostě jednu z vás.

    • 27. 2. 2007 13:02

      macho (neregistrovaný) 81.30.227.---

      Re: Nadbytečnost
      1) Pokud dobre ctu, tak zatim jsou to pouze vase obavy. Nejjednodussi je zamestnavatele se zeptat. Zapracovany a spolehlivy zamestnanec ma vzdy urcitou cenu.
      2) Pokud je na vasem miste nekdo na dobu urcitou, pak mu neni potreba davat zadne odstupne, zatimco vam by ho vyplatit musel.
      3) Pokud presto dostanete vypoved pro nabytecnost, pak to zrejme zamestnavatel dobre zvazil a vlastne neni proti cemu se branit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).