Hlavní navigace

Dobropis a jeho potvrzení

  • (neregistrovaný) 88.208.88.---

    27. 2. 2007 13:32

    Když mám vystavený dobropis,není podepsán odběratelem,ale mám dopis od odběratele,že fakturu,ke které je vystaven dobropis nemá v účetnictví, mohu považovat dobropis a potvrzený? A nárokovat si tak vrácení DPH?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 2. 2007 13:41

      annonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      Jenom skromný dotaz. Proč jste vystavili dobropis? Pokud jenom proto, že vám VFA nikdo neuhradí, tak jde o nesprávný postup.

    • 27. 2. 2007 13:55

      Karel (neregistrovaný) 195.122.213.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      Me by dopis stacil - je jedno zda je to na dopropisu nebo na samostatnem papiru.

      Pro Annonyma - a je spravne kdyz nekdo neplati?
      Moralizovani jsem uz davno zanechal, dnes je tvrda realita. :-(

    • 27. 2. 2007 14:02

      jana (neregistrovaný) 88.208.88.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      Dobropis jsem vystavila,protoze tak rozhodl majitel spolecnosti.

    • 27. 2. 2007 14:21

      annonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      Ani v nejmenším nechci moralizovat. Ale nelze poradit někomu, aby porušoval zákon. Pokud není jiné řešení, pak jedině vyřadit pohledávku z účetnictví nedaňově na účet 546 a vést v podrozvaze. Pokud si sníží DPH na výstupu a doloží pouze dopisem, že odběratel takovou FA neeviduje. je to na doměrek ze strany FÚ, protože se dá předpokládat, že ke zdanitelnému plnění došlo. Pokud by bylo zjištěno, že VFA neměla být vůbec vystavena a byla vystavena omylem, pak nepotřebuje mít žádné potvrzení, stornuje původní FA, ale samozřejmě je nutno podat dodatečné DP k DPH za období, kdy bylo nesprávně odvedeno na DPH více (pozor na lhůtu). Na daň z příjmů nemusí podávat dodatečné DP, ale samozřejmě lze (za dodržení lhůt).
      Na to by měla majitele společnosti účetní upozornit. Pokud bude majitel trvat na svém stanovisku, pak ať si paní účetní nechat písemně potvrdit jeho rozhodnutí. Ono až dojde na doměrky, pak jsou všichni chytří a za vše může účetní "protože to měla vědět jaké to může mít následky a nic mu neřekla".

    • 27. 2. 2007 14:57

      jana (neregistrovaný) 88.208.88.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      a kdy se tedy vystavuje dobropis? Asi blbá otázka,ale jsem ted zmatená

    • 27. 2. 2007 15:38

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      Dobropis se vystavuje při opravě základu daně dle §42.
      Souhlasím s anonymem že není správné vystavovat dobropis, pokud vůbec nedošlo k uskutečnění plnění.

    • 27. 2. 2007 15:54

      jana (neregistrovaný) 88.208.88.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      A pak mam druhý případ,kdy byla poskytnuta služba (došlo k uskutečnění zdan. plnění),bylo vystavena faktura,ale odběratel reklamoval poskytnutí služby, a majitel spol. rozhodl udělat dobropis. Ale odběratel opět nemá fakturu v uce a proto napsal pouze dopis,že fakturu č. nemá v uce.

    • 28. 2. 2007 8:15

      annonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      >>>>>>>>Když mám vystavený dobropis,není podepsán
      >>>>>>>>odběratelem,ale mám dopis od odběratele,že fakturu,ke

      >>>>FA
      >>>>neeviduje. je to na doměrek ze strany FÚ, protože se
      >>>>dá předpokládat, že ke zdanitelnému plnění došlo.
      >>>>Pokud
      >>>>by bylo zjištěno, že VFA neměla být vůbec vystavena a
      >>>>byla vystavena omylem, pak nepotřebuje mít žádné
      >>>>potvrzení, stornuje původní FA, ale samozřejmě je
      >>>>nutno
      >>>>podat dodatečné DP k DPH za období, kdy bylo
      >>>>nesprávně
      >>>>>>
      >>>ale ano,ono k uskutečnění zdan. plnění došlo, zboží
      >>>bylo dodáno. Ale odběratel pak zboží vrátil společně s
      >fakturou a dopisem,že si našel levnějšího dodavatele.
      >A pak mam druhý případ,kdy byla poskytnuta služba
      >(došlo k uskutečnění zdan. plnění),bylo vystavena
      >faktura,ale odběratel reklamoval poskytnutí služby, a majitel
      >spol. rozhodl udělat dobropis. Ale odběratel opět nemá
      >fakturu v uce a proto napsal pouze dopis,že fakturu č.
      >nemá v uce.
      Pokud došlo k nekvalitnímu poskytnutí služeb, lze dodatečně poskytnout slevu z ceny a opravit tudíž základ daně a daň (vystavit dobropis). Pokud odběratel nemá FA za služby v "ruce", to není váš problém. Pokud z dopisu vyplývá, že převzal dobropis, pak lze snížit DPH na výstupu. Pokud převzetí dobropisu nevyplývá z uvedeného dopisu, pak bych DPH na výstupu nesnižovala a celou částku dobropisu bych účtovala jako snížení výkonu.
      Problém by nastal, kdyby dobropis byl plně v částce původní FA. Pak by služba byla poskytnuta zcela zdarma se všemi daňovými důsledky (odvod DPH z ceny obvyklé, vyloučení veškerých nákladů vynaložených v souvislosti s poskytnutím této služby).

    • 27. 2. 2007 14:27

      jp (neregistrovaný) 212.65.254.---

      Re: Dobropis a jeho potvrzení
      a jaký je správný postup?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).