Hlavní navigace

účtování částečného podílu ve firmě

  • (neregistrovaný) 65.91.151.---

    1. 3. 2007 16:47

    Mohl by mi někdo poradit, jak zaúčtovat nákup částečného podílu v s.r.o. a následné účtování ?
    Firma A nakupí podíl za 75 % ve firmě B a firma C nakoupí podíl za 25 %. Firma B vlastní pozemek. Firmy A a C vybudují na koupeném pozemku nemovitosti. Smlouva mezi spol A a C je uzavřena tak, že i když je A většinový vlastník podílu v B, tak budou mít při správě firmy B poloviční rozhodovací právo.
    Společnost C povede účetnictví za spol. B a bude spol. A reportovat finanční výkazy kvartálně. Jedná se mi o účtování společnosti A.
    O změnách by se mělo účtovat jako zhodnocení majetku nebo by se mělo účetnictví spol. B celé konsolidovat ?
    Společnost A bude investovat ( stavět nemovitost) do spol. B a účtovat bude pouze na základě dodaných výkazů od spol. C.
    Prosím zkuste mě někdo poradit literaturu, případně kam se obrátit o radu.

    • 1. 3. 2007 17:37

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: účtování částečného podílu ve firmě
      >Mohl by mi někdo poradit, jak zaúčtovat nákup
      >částečného podílu v s.r.o. a následné účtování ?
      > Firma A nakupí podíl za 75 % ve firmě B a firma C
      >nakoupí podíl za 25 %. Firma B vlastní pozemek.

      Až sem to chápu.

      Firmy A a
      >C vybudují na koupeném pozemku nemovitosti.

      Asi vznikne nemovitost v podílovém vlastnictví A a C na cizím pozemku. Nepřipadá mi to praktické, ale možné to je. Nebo se jedná o stavební společnosti, které budou pro B stavět nemovitost?


      Smlouva
      >mezi spol A a C je uzavřena tak, že i když je A
      >většinový vlastník podílu v B, tak budou mít při správě firmy
      >B poloviční rozhodovací právo.

      To je možné.

      >Společnost C povede účetnictví za spol. B a bude spol.
      >A reportovat finanční výkazy kvartálně.

      To je možné.

      Jedná se mi o
      >účtování společnosti A.
      >O změnách by se mělo účtovat jako zhodnocení majetku
      >nebo by se mělo účetnictví spol. B celé konsolidovat
      >?

      Nevím o jakých změnách a o jakém zhodnocení majetku se má účtovat. Společnost B stále vlastní jen pozemek, a A spolu s C vlastní nemovitost a podíly v B. Nebo společnost B financuje stavbu vlastní nemovitosti a pak o ní účtuje (nebo si vedení účetnictví zadá komukoliv jinému). Konsolidace je v § 22 ZoÚ ale tuším, že se o ní nejedná.

      >Společnost A bude investovat ( stavět nemovitost) do
      >spol. B a účtovat bude pouze na základě dodaných výkazů
      >od spol. C.

      Společnost A bude stavět svou nemovitost nebo na základě objednávky nemovitost pro B. To v zadání chybí.
      Účtování na základě výkazů neumím, většinou se účtuje na základě účetních dokladů.

      >Prosím zkuste mě někdo poradit literaturu, případně
      >kam se obrátit o radu.

      Literaturu na toto neznám. Zkuste vyjasnit zadání.

      Hezký den

    • 2. 3. 2007 14:33

      dasa (neregistrovaný) 216.143.142.---

      Re: účtování částečného podílu ve firmě
      >>Mohl by mi někdo poradit, jak zaúčtovat nákup
      >>částečného podílu v s.r.o. a následné účtování ?
      >> Firma A nakupí podíl za 75 % ve firmě B a firma C
      >>nakoupí podíl za 25 %. Firma B vlastní pozemek.

      > Firmy A a
      >>C vybudují na koupeném pozemku nemovitosti.

      >Nejedná se o stavební společnosti, jsou to realitní spol.
      >Smlouva
      >>mezi spol A a C je uzavřena tak, že i když je A
      >>většinový vlastník podílu v B, tak budou mít při
      >>správě firmy
      >>B poloviční rozhodovací právo.
      >

      >Nevím, zda se na ně vztahuje §66a OZ o ovládající a ovládané osobě, když má A 76 % podíl, ale pouze stejný hlasovací poměr jako C

      >>Společnost C povede účetnictví za spol. B a bude
      >>spol.
      >>A reportovat finanční výkazy kvartálně.
      >

      > Jedná se mi o
      >>účtování společnosti A.
      >>O změnách by se mělo účtovat jako zhodnocení majetku
      >>nebo by se mělo účetnictví spol. B celé konsolidovat
      >>?
      >
      >Nevím o jakých změnách a o jakém zhodnocení majetku se
      >má účtovat. Společnost B stále vlastní jen pozemek, a
      >A spolu s C vlastní nemovitost a podíly v B.
      >
      >>
      Zahraniční vedení spol. A se domnívá, že se bude účtovat pouze o investici ( naše účty 0) při koupi podílu a dále pouze navyšovat na základě výnosů resp. ztrát ( opravné položky)
      >>Společnost A bude investovat ( stavět nemovitost) do
      >>spol. B a účtovat bude pouze na základě dodaných
      >>výkazů
      >>od spol. C.
      >
      >Spol. A bude stavět vlastní nemovitost a po vybudování nemovitosti společně s C, odkoupí během roku zbývající podíl od C
      >

      >Dík moc za radu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).