Hlavní navigace

PILA - účtování zásob + odpad

• (neregistrovaný) 85.70.118.---

2. 3. 2007 12:38

Prosím, kdo má zkušenosti s účtováním dřevařské pily (účetnictví, právnická osoba, sklad B). Potřebovala bych zjistit, jaká je praxe ve vedení skladu kulatiny a řeziva, a především odpadu při výrobě. Mám u této účetní jednotky normy výtěžnosti potvrzené finanč. úřadem v procentech. Není mi ale najednou jasné, jaká je povinnost při účtování odpadu (piliny a odřezky), a jak se při závěrkových operacích tento odpad oceňuje, jestli je povinnost o odpadu účtovat, jestli nestačí jen podrozvahová evidence. Odpad se samozřejmě prodává, ale je tam velká pravděpodobnost, že si lidé něco vezmou zadarmo. Norma obsahuje procento výtěžnosti řeziva + % piliny + % řezivo + % přirozené úbytky (sesychání, rozprach). Nevím, jestli si to příliš moc nekomplikuju. Nenašel by se někdo, kdo by mi zezačátku pomohl? Děkuji moc

• 2. 3. 2007 16:49

xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

Re: PILA - účtování zásob + odpad
      Musím mazat.
      počáteční stav kulatiny k 1.1.2006 MD 112AE 100,- Kč
      dodav.faktury - nákup PK MD 501AE / DAL 321 100.000,-
      konec r. 2006 inventura MD 112 /DAL 501 AE 85,- Kč
      tímto účtováním vám vyjde spotřeba a zůstatek na 112:
      spotřeba=p.s.+nák.- k.s.: 100 + 100.000 - 85 = 100.015 Kč

Pokud jde o výrobky, bude účtování trochu odlišné:
      Výrobky - prodej: normální účtování MD 311 / DAL 601 smluv.ceny
      Výrobky na sklad-přírůstek: MD 123 / DAL 613
      Úbytek výrobků prodejem MD 613 / DAL 123.
      K tomu: účtování na účtech 613 a 123 o vlastních výrobcích se oceňuje vlastními náklady (zpravidla si na jednotlivé druhy určíte
      skladové ceny). Aby vás tedy nepopletlo, že prodej jsou ceny
      smluvní a odpis ze skladu je ve výrobních nákladech.

Konec roku u výrobků:
      Stav k 1.1.2006 MD 613 / DAL 123
      Stav k 31.12.2006 MD 123 / DAL 613.

Vypadá to moc komplikovaně (taky do odpovědi se nikdo moc nehrne), ale hoďte si to do šibeniček a chvilku na tím podumejte, uvidíte, že celý princip vám dojde.

Pokud jde o odpad: vezměte si k sobě pilaře, ten vám poradí, kolik čeho je na skladě (raději trochu míň, např. u pilin na to stejně nikdo nepřijde) a to si dejte do zůstatku - třeba také jako výrobek, ale rozlišený analytikou.
      Držím palečky.

• 6. 3. 2007 12:18

Iveta (neregistrovaný) 85.132.151.---

Re: PILA - účtování zásob + odpad
      Prosím Vás ještě, jak mám odpad ocenit. Reprodukční pořizovací cenou? Na m3 řeziva přepočítám náklady vlastní výroby a navíc odpad reprod. poř. cenou nebo rozpočítám vlastní náklady na řezivo po odpočtu reprod. poř. nákladů na odpad?
      Jdu na všechno moc logicky, takže nevím jestli si to už nekomplikuju. Za třetí mohu rozpočítat vlastní náklady výroby rovnoměrně na řezivo a odpad, ale to by neodpovídalo logice - palïvo, i když je to jen skladová cena, tolik nestojí. Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).