Hlavní navigace

Vrácené přeplatky pojištění u výdajů %

  • (neregistrovaný) 213.168.185.---

    4. 3. 2007 19:30

    Už jsem úplně vyřízená. Čtu pořád dokola diskuze na téma vrácené přeplatky pojištění a zákon o dani z přímu a nejsem schopná se rozhodnout (závidím všem, kteří se rozhodli a mají jasno).

    Osobně mi připadá logická varianta snížení pojistného na řádku 103, protože tak by to bylo v případě, že bych nežádala o vrácení přeplatku a použila jej na úhradu záloh v příštím roce.

    Na druhou stranu ale pořád nenacházím v zákoně místo, kde je výslovně zakázáno dát to do příjmů a uplatnit výdaje % (a protože, co není zakázano, je dovoleno, tak pořád váhám). Dle pokynu D-300 (jak zde uváděl pan Pavel) lze snížit výdaje nebo zvýšit příjmy. Lze tedy považovat přeplatek pojištění za příjem a ne jen za výdaj s mínuem. Pokud tento příjem není příjmem z podnikání a tedy příjmem podle §7, jakým příjmem tedy je? Vždyť výdaje na ZP a SP jsou uznatelnými výdaji k příjmům podle §7, tedy i k příjmům ze živnosti na něž se % výdaje uplatňují, tak proč příjmy přeplatků nejsou příjmy ze živnosti?

    Varianta dát to na řádek 105 (do tabulky E) mi nepřipadá správná, protože pak by to zkreslilo přehledy na SP a ZP, protože pokud lze podle pokynu D-300 považovat přeplatek pojištění za příjem v období v němž byl vyplacen, měl by se podle mě objevit i v přehledech (zaplacené pojistné se tam také jako výdaj objevuje).

    Když už jsme u toho, může mi někdo vysvětlit (případně uvést odkaz na zákon), proč vlastně se částky upravující základ daně (105 a 106 nepřenášejí do přehledů?

    Několik z Vás tu zmiňovalo, že má stanovisko svého Finančního ředitelství. Má ho prosím někdo písemně od Finančního ředitelství Praha pro okres Mladá Boleslav? Pokud ano, můžete poslat na:

    dana.kuchar@seznam.cz

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).