Hlavní navigace

porušení vnitropodnikových směrnic

  • (neregistrovaný) 212.65.219.---

    9. 3. 2007 13:50

    Prosím o radu, lze dle nového ZP nějak pokutovat zaměstnance za porušení vnitropodnikových předpisů - směrnic? Nemohu v ZP nic najít.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 9. 3. 2007 14:16

      Marie (neregistrovaný) 82.209.18.---

      Re: porušení vnitropodnikových směrnic
      Pokutování to snad není ten správný výraz, ale jde o neplnění zákl. povinností zaměstnance §301 písm. a),b) , zaměstnanec se řídí při výkonu práce platnými předpisy ... a sem patří i vnitropodnikové směrnice - o jejich dodržování jde. V případě že tak tomu není, jde o porušení pracovní kázně, možnost dostat výtku s termínem odstranit nedostatky a dovětkem, že při opakovaném porušení může být se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr § 52, písm. f ZP.

    • 10. 3. 2007 11:17

      pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

      Re: porušení vnitropodnikových směrnic
      Porušování interních norem zaměstnavatele není podle f) "neuspokojivými pracovními výsledky", ale podle g) buď závažné porušení povinností nebo soustavné méně závažné porušování povinností. Pak je zde povinnost zaměstnance v posledních 6 měsících písemně upozornit na možnost výpovědi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).