Hlavní navigace

JEŠTĚ JEDNOU SPOLEČNÉ ZDANĚNÍ

• (neregistrovaný) 80.188.120.---

9. 3. 2007 14:57

MÁM V TOM GULÁŠ, KAŽDÝ PÍŠE NĚCO JINÉHO
    Vyplňuji SZM. On příjmy dle §6, ona na mateřské+úroky z úvěru stav.spoř.
    Může si ON na str.3 navíc uplatnit odpočet na manželku ? Mám před sebou knihu s návody na vyplnění přiznání 2006, a podle ní NELZE, podle mne je to blbost a LZE !!! poradíte ?
    a ještě v příloze 5, ona upl.úroky ze st.spoř., ale ty se přece odečtou a sníží spol.ZD ř.515. Tzn. že je doplním i u něho ?

• 9. 3. 2007 15:11

Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

Re: JEŠTĚ JEDNOU SPOLEČNÉ ZDANĚNÍ
      To chce klid.
      U manželky se do těch jejích "příjmů" 38040,- počítá mateřský příspěvek vyplácený z nemocenských dávek. Nepočítá se do nich rodičovský příspěvek vyplácený jako dávka sociální.
      Takže, pokud nepřesáhla mateřská částku 38040 nebo po celý rok měla rodičovský příspěvek, pak si na ni manžel slevu ve výši 4200 může uplatnit. Do příjmu 38040 pro účely této slevy se počítají i příjmy z důchodů, z nemocenských, dávky podpory v nezaměstnanosti.
      Úrok do ř. 515 napíšete pouze jednomu-tomu kdo na jeho odečet má nárok. Doplníte u manželky a u manžela tedy nevyplňujete. Tak jako u manžela vyplníte (pokud bude ten nárok) do ř. 509a tu slevu na manželku a u manželky bude tento řádek nulový.
      Ty odečty a slevy se pak projeví v ř. 519 a sečtou se do ř. 520 a sníží tak společný základ daně. ř.521.

• 9. 3. 2007 15:15

Hela (neregistrovaný) 213.180.38.---

Takhle. Pokud paní nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 38 040 Kč, může si On uplatnit odpočet na manželku 4200 Kč.
      A teď záleží, co myslíte tou "mateřskou".
      1.Pokud pobírala tzv. peněžitou pomoc v mateřství, tj. těch 28 týdnů nebo 22 týdnů, pokud začala ji brát před porodem) PO PORODU, tak tento příjem (vyplácí ho buď zaměstnavatel nebo sociálka u malých firem do 25 zam.) SE POČÍTÁ DO VLASTNÍHO PŘÍJMU MANŽELKY A POKUD PŘESÁHNE DANOU ČÁSTKU, NELZE SI ODPOČET NA MANŽELKU UPLATNIT.
      2. Pokud pobírala tzv. "rodičovský příspěvěk" - byl cca 3500, teď je cca 7500 od 1/2007,tak tenhle příjem je považován za sociální dávku a DO DANÉHO PŘÍJMU SE NEPOČÍTÁ, TUDÍŽ SI ON MŮŽE NA MANŽELKU ODPOČET UPLATNIT.

• 9. 3. 2007 15:20

mája (neregistrovaný) 213.155.227.---

Hodně lidí si plete pojmy s dojmy:-( Z vašeho dotazu nelze poznat co myslíte pojmem "mateřská".Je mateřská dovolená - rodič pobírá PPM = to se do příjmů pro uplatnění slevy na manžela/ky/ počítá.Slevu může uplatnit,jestliže PPM nepřevýšila částku 38040,-Kč.Rodičovská dovolená - rodičovský příspěvek = do příjmů se nepočítá.
      U daň. příznání je příloha,jak postupovat u SZM.Taky jsem to musela dvakrát přečíst:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).