Hlavní navigace

auto na úvěr - pomooooc

• (neregistrovaný) 88.100.93.---

19. 3. 2007 10:41

Dobrý den,

s.r.o. kupuje nákladní (užitkový) automobil.
    2.2.07 zaplatí 10.000,- Kč zálohu, na kterou má jen příjmový doklad od prodejce a zálohovou fakturu (není daň.doklad - bez DPH).
    6.3.07 zaplatí 106.000,- zálohovou fakturu (není daň.doklad - bez DPH) na automobil. Při převzetí automobilu dostane fakturu na celkovou částku 362.740,- Kč. Je v ní ale tabulka "Daňová rekapitulace před odečtem záloh" a "Daňová rekapitulace po odečtu záloh" a v druhé tabulce je odečtena záloha 10.000,- kč a je z ní odvedeno DPH (na faktuře).
    Jak to zaúčtovat? Nemusí mi být vystavena zálohová faktura - daňový doklad?
    Současně mám problém. Tento automobil kupujeme na úvěr ne na leasing. Částku 108.822,-Kč hradíme z poskytnutých záloh prodejci (poníženou zálohu o 3551,-Kč a o poplatek za úvěr 3627,- Kč) a na zbytek tedy 253.918,- Kč si bereme úvěr. Jak se tento úvěr účtuje?
    Četla jsem, že si do nákladů můžu dát jen úroky z úvěru a co splátky? Součástí splátky je také zák. a hav. pojištění, to si samozřejmě uplatnit mohu, že?

Moc prosím o odpověď!!!! A předem té statečné ženě děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 19. 3. 2007 12:54

Láďa (neregistrovaný) 83.69.40.---

Re: auto na úvěr - pomooooc
      Nejsem účetní, takže bych prosil mě brát s rezervou.
      Již nějakou dobu platí, že z přijaté zálohy je třeba odvést DPH. Firma, která peníze přijala to musí provést automaticky. Pokud si toto DPH chcete uplatnit na vstupu, tak můžete dodavatele požádat o daňový doklad Přijetí platby, kde bude DPH vyčísleno. V opačném případě si celé DPH uplatníte z celkové částky.

Pokud kupujete auto na úvěr, tak jej máte v majetku ihned, tedy po jeho zařazení automobil normálně odepisujete. Do nákladů tedy opravdu patří jen peníze za úrok, protože vlastní pořizovací cena se do nákladů dostane odpisy.

Splátku tedy budete muset rozdělit na:
      - vlastní umořování dluhu
      - zaplacený úrok
      - zaplacené pojištění

• 19. 3. 2007 13:41

EvaS (neregistrovaný) 88.100.93.---

Re: auto na úvěr - pomooooc
      Děkuji za odpověď, pomohl jste mi, myslela jsem si to asi také tak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).