Hlavní navigace

Odpis pohledávky-kde najdu

  • (neregistrovaný)

    21. 3. 2007 13:59

    Zdravím,poradíte mi kde bych našla informace k odpisu pohledávek vzhledem k dani z příjmu?Díky,Jana.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 3. 2007 16:37

      Dana S (neregistrovaný)

      Re: Odpis pohledávky-kde najdu
      ***
      Zák. o rezervách 593/1992 Sb. - tady, horní lišta - Zákony.

    • 21. 3. 2007 21:33

      Jana (neregistrovaný)

      Re: Odpis pohledávky-kde najdu
      Díky moc,přečetla jsem.Ale jak mám rozumět §8a odst.1 že odpis vytvořit do výše 20%? Co potom s tím zbytkem té pohledávky? Omlouvám se,ale této problematice nerozumím.Poradíte mi? Děkuji předem,Jana.

    • 21. 3. 2007 22:45

      Dana S (neregistrovaný)

      Re: Odpis pohledávky-kde najdu
      ***
      Napište něco bližšího - jak dlouho po splatnosti, zda je za dlužníky v konkurzním řízení, jestli byla přihlášena.....

    • 22. 3. 2007 7:49

      Jana (neregistrovaný)

      Re: Odpis pohledávky-kde najdu
      Dobý den,pohledávka byla přihlášena do konkurzu a splatnost byla v r.2004.V roce 2005 byl proveden odpis ve výši 20% a zbytek nechán na neuhrazených pohledávkách.Já jsem tuto firmu v průběhu roku "zdědila" a nevím co s tím zbytkem.Do teď jsem se o tento problém nemusela zajímat (tudíž jsem se nezajímala:-(( ) a nevím co s tím dál.....Děkuju předem,Jana.

    • 22. 3. 2007 10:58

      Dana S (neregistrovaný)

      Re: Odpis pohledávky-kde najdu
      ***
      Byla-li pohledávka přihlášena ve lhůtě, máte možnost tvořit zák.OP podle §8a odst.2, čili za r.2006 máte určitě možnost další tvorby podle počtu měsíců po splatnosti. Dále sledujete pohledávku a pokud pominou důvody pro její existenci (ukončení konkurz.řízení) nebo pokud se promlčí, OP zrušíte a pohl.odepíšete 546/311. Ještě k vaší poznámce - píšete, že v r.05 byl proveden odpis a zbytek nechán na pohledávkách. Na pohledávkách musí být celá výše, takže doufám, že tvorbu OP jste netvořili proti 311, ale zápisem 558/391.
      A ještě poznámku - promlčením pohledávka právně nezaniká, takže po jejím odepsání přeúčtujte do podrozvahové evidence.

    • 22. 3. 2007 11:35

      Jana (neregistrovaný)

      Re: Odpis pohledávky-kde najdu
      Dano moc Vám děkuji,ale jak jste napsala tak ten odpis pohledávky byl zaúčtován přesně blbě-546/311!!!!!A jak zjistím jestli neměla být odepsaná celá? Měli v tom hrozný bordel...našla jsem dopis o vyrozumnění že dostanou z celé přihlášené pohledávky cca 2 tisíce,které když přišli byly zaúčtovány jako částečná úhrada a ten zbytek byl cca112 tisíc.A z nich byl udělán ten odpis na 546/311....Omlouvám se že Vás zdržuji,ale jak jsem psala-nemám s tímto problémem žádné zkušenosti a nevím kde to nastudovat i když přístup ke skoro veškeré literatuře mám.Děkuji,Jana.

    • 24. 3. 2007 1:13

      Dana S (neregistrovaný)

      Re: Odpis pohledávky-kde najdu
      ***
      Omlouvám se, ale celou dobu mluvím o opravné položce, zatímco vy o odpisu (zmátlo mě těch 20%, které jste zmínila).
      Opravné položky se vytvářejí k nepromlčeným pohledávkám a vpodstatě snižují jejich hodnotu. Odpis pohledávky se provede v případě jejího promlčení, ale ne v době, kdy je pohl.za dlužníky v konkurzním a vyrovnacím řízení. Jak řešit vaši situaci opravdu netuším. Ale zkuste zkopírovat svůj dotaz nahoru, tady už zapadl, třeba někdo znalý pomůže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).