Hlavní navigace

Přerušení odpisování a prodloužení doby

  • (neregistrovaný)

    22. 3. 2007 20:04

    Víte někdo s určitostí, jak je to s přerušením odpisování? Dosud jsem si myslela, že přerušením se doba odpisování prodlužuje (pokud v době přerušení neuplatňujete paušál), ale v pokynu D 300 se píše k § 26: "Podle § 26 odst. 8 zákona lze přerušit i odpisování majetku uvedeného v § 30 zákona; přerušením odpisů se doba odpisování neprodlužuje". Jak to tedy je? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 3. 2007 20:25

      jaz (neregistrovaný)

      Re: Přerušení odpisování a prodloužení d
      My si to vysvětlujeme, tak, že i když přerušíme, pořád musíme dodržet stanovenou dobu odpisování, takže když přerušíme ve třetím roce odpisování za dva roky se při uplatnění odpisu vracíme do třetío roku a ještě další dva doodepisujeme (pokud je v zákoně doba odpisování 5 let a my díky přerušení majetek odepíšeme za 7 let, výpočet odpisů bude podle doby odpisování 5 let

    • 22. 3. 2007 20:41

      Zdena (neregistrovaný)

      Re: Přerušení odpisování a prodloužení d
      Děkuji, tak takhle je to myšleno. Ještě mi prosím poraďte, psal jste že po přerušení ve druhém roce odpisování v dalším roce odpisujete jako by to byl 3. rok. To jsem právě zkoumala v archivu dotazů, jak to je když se přeruší zrychlené odpisování. Taky si myslím že by po přerušení měl být v následujícím roce použít odpis v té výši, jaký by byl normálně vypočten pro ten přerušený rok. Ale našla jsem pár názorů, že se přerušený rok prostě přeskočí a odpisuje se dál, jako by to nebyl třetí rok odepisování, ale pátý (po dvouletém přerušení). A stejně tak mi to počítá SW Altus Vario. Tak nevím... víte Vy? Děkuji

    • 23. 3. 2007 7:05

      jaz (neregistrovaný)

      Re: Přerušení odpisování a prodloužení d
      Nejspíš jsem to špatně napsala, když přeruším, tak vracím na odpis kdy jsem přerušila a neodepsala. Takže pokud se má mejtek odepisovat 5 let Př. 1. rok odepsáno, 2. rok odepsáno, 3 rok přerušeno, 4 rok přerušeno 5 rok udělám odpis jako třetí rok odepisování 6 rok - odpis 4 rok odepisování 7 rok odpis 5 rok doodepsání (ve výsledku jesm majetek doodepsala za 7 kalendářních let, ale doba odepsiování se neměnila a byla 5 let)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).