Hlavní navigace

smrt majitelky firmy

 • (neregistrovaný) 90.176.48.---

  23. 3. 2007 13:49

  Dobrý den, prosím o radu. Jsme firma, která vede DE, čtvrtletní plátci DPH. Majitelka + spolupracující osoba. Jak se postupuje při smrti majitelky, jak to je s převodem firmy a co je třeba po smrti všechno udělat. Děkuji mockrát za každou odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 3. 2007 13:53

   Láďa (neregistrovaný) 83.69.40.---

   Re: smrt majitelky firmy
   Mám dojem, že jeden z dědiců dojde na živnostenský úřad a prohlásí se za děcice. Do vyřízení dědictví pak vede firmu za zemřelého.
   Je jedno kolik těch dědiců je.

  • 23. 3. 2007 14:14

   Vlaďka (neregistrovaný) 212.20.71.---

   Re: smrt majitelky firmy
   Ano dědic může pokračovat na ŽL zemřelého 6 měsíců od data úmrtí, potom musí mít vlastní ŽL, zároveň je povinen podat daňová přiznání za zemřelého do 6 měsíců od úmrtí. Pro vypořádání dědictví se na něj asi obrátí notář s tím, aby ukončil DE a předal údaje o hodnotě firmy k datu úmrtí, aby mohl stanovit hodnotu dědictví.Je dobré též oznámit FÚ, ZP a OSSZ.

  • 23. 3. 2007 15:27

   pája (neregistrovaný) 82.113.40.---

   Re: smrt majitelky firmy
   Živ.zákon § 13- Pokračování v živnosti při úmrtí podnikatele- -...až do skončení řízení o projednání dědictví může v živnosti pokračovat správce dědictví- ustanoví soud, jde to velmi rychle, notář, který bude provádět dědické řízení Vám to vysvětlí a zařídí.
   Po projednání dědictví uvidíte, co a jak dál. Jako správce se ustasnovuje většinou budoucí dědic nebo jeden z dědiců.
   Správce do 1 měsíce od ustanovení do funkce musí toto oznámit na ŽÚ, po,kud by pokračovali dědocové ze zákona nebo ze závěgti, tak do 3 měsíců rovněž musí toto oznámit na ŽÚ.Pochopitelně, že musí splňovat všeob. nebo i specifické podmínky provozování živnosti, jinak by museli mít odp.zástupce. K účto a daním nevím nic, to musí někdo jiný,zkušenější.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).