Hlavní navigace

autorská činn. a přehled pro zdrav. poj.

• (neregistrovaný) 194.212.229.---

26. 3. 2007 9:31

Dobrý den, prosím o radu ve věci daní.

V loňském roce jsem měl příjmy z autorské činnosti. Část z autorských honorářů byla zdaněna přímo (částky do 3000 Kč měsíčně). Nezdaněné příjmy jsem tedy použil pro výpočet paušálních nákladů (40 %) pro přiznání daně z příjmu.

Teď mě to samé čeká pro zdravotní pojišťovnu. Nevím ale, zda příjmy (a z toho vypočtené náklady) musí být stejné jako v případě přehledu pro finančák, nebo zda můžu náklady vypočítat z celé částky (tedy i z příjmů, které už byly zdaněny).

Vzhledem k tomu, že příjmy v přehledu pro zdravotní pojišťovnu musím uvádět včetně již zdaněných částek, tipoval bych, že mohu paušální náklady stanovit z této částky. V tom případě se ale náklady budou lišit od částky uvedené v přiznání daně - nebude to vadit?

Děkuji, Honza

• 26. 3. 2007 11:32

Zuzana (neregistrovaný) 84.244.78.---

Re: autorská činn. a přehled pro zdrav.
      Tak tedy, pro FÚ Vaše příjmy-40%výjajů-zaplacené SP a ZP=základ daně.(Do příjmů se nezapočítávají příjmy zdaněné srážkou, tj. u Vás do 3000Kč za jeden příjem).
      Pro zdravku příjmy a výdaje z daňovky+do příjmu přičíst příjem z autorských práv (tj.i to co bylo zdaněno u zdroje srážkou)-počítá se hrubý příjem před zdaněním.
      Pro sociálku se do přehledu zahrnují jen cifry jako v daňovce.Snad jen kdyby jste se chtěl dobrovolně přihlásit, že budou i tyto příjmy sloužit pro výpočet soc.poj.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).