Hlavní navigace

Silniční daň

  • (neregistrovaný) 62.240.177.---

    26. 3. 2007 16:17

    Dobrý den, mám dotaz. Budeme si jako firma občas pronajímat nákladní auto, které je psané na fyzickou osobu (nepodnikatele). Kdo bude odvádět silniční daň ? My jako firma nebo ten kdo je zapsaný v technickém průkaze a potom by se nám to třeba promítlo v pronájmu ?? Mohli bychom si to potom dát do výdajů ?? A ten který bude auto pronajímat musí něco danit ?? Děkuji za odpovědi

    • 26. 3. 2007 18:44

      annonym (neregistrovaný) 85.132.220.---

      Re: Silniční daň
      Silniční daň a podávat daňové přiznání k SD bude hradit držitel vozidla, který je zapsán v TP. Tato daň bude součástí nájemného za předmětný automobil. Pronájem si můžete uplatnit jako daňový výdaj (náklad). Pokud by jste za držitele uhradili SD, pak je to pro vás nedaňovým výdajem (§ 25 = daňově nelze uznat daň zaplacená za jiného poplatníka).
      Pronajímatel bude nájem zdaňovat a to dle § 9 nebo v případě občasného pronájmu dle § 10. Při zdanění dle § 9 lze uplatnit výdaje paušálem ve výši 30 % nebo prokazatelné výdaje a tím je i zaplacená SD.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).