Hlavní navigace

Společně zdanění manželů a životní poj.

  • (neregistrovaný)

    27. 3. 2007 17:16

    Prosím o radu, pokud máte zkušenost s tímto problémem:
    Společného zdanění manželů jsme využili již v roce 2005. Manžel měl v roce 2005 uzavřenou pojistnou smlouvu u ČSOB pojišťovny ( dle sazby KZP1). Částku dle potvrzení pojišťovny jsem v roce 2005 použila pro snížení společného základu daně. V průběhu roku 2006 nás přesvědčil poradce pojišťovny o výhodnosti "převedení" pojištění KZP1 na SPEKTRUM, kdy odbytné z původní pojistky bude převedeno jako mimořádný vklad na novou smlouvu. Opět nám přišlo potvrzení od pojišťvny pro účely uplanění odpočtu podle § 15/6 ZDP tentokrát ve výši 12 000,- Kč ( z důvodu mimořádného vkladu). Údajně se v tom případě nejedná o zrušení původní smlouvy, takže není třeba řešit dodanění částky uplaněné v roce 2005. Je to tak?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 3. 2007 18:14

      Spěchající (neregistrovaný)

      Re: Společně zdanění manželů a životní p
      Pro paní Jiřinu : Děkuji za rychlou odpověď. Úplně správně bych prý měla tu částku , o kterou jsem loni snížila základ daně dodanit - považovat ji za ostatní příjem podle § 10 ( 3600 Kč), ale tam mi to nesedí. Když už - tak je to příjem z kapitálového majetku - § 8/f. Co si o tom myslíte? Neřešit to raději vůbec? Nějak jsem se v tom zamotala - nevyznám se ve fyzických osobách.

    • 28. 3. 2007 6:16

      AM (neregistrovaný)

      Re: Společně zdanění manželů a životní p
      V zákoně č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu, v § 15 odst. 6 poslední větě se přímo stanoví, že by se jednalo o příjmy podle § 10 a při převodu na novou smlouvu se dodaňovat nemusí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).