Hlavní navigace

Osoba odpovědná za sestavení účetní závě

• (neregistrovaný) 83.208.141.---

28. 3. 2007 13:05

Je osobou odpovědnou za sestavení závěrky a podepisující tím pádem výkaz ZaZ AUTOMATICKY externí účetní?
    Mám ve smlouvě vymezenou "odpovědnost za chybné zaúčtování do výše penále a pokut" a dále že SESTAVUJI DP, výkazy, ale tam už nic o odpovědnosti nedávám. Všude, kde je napsáno: přiznání apod. "sestavil" se samozřejmě podepisuji a nevýhýbám se ani odpovědnosti za chyby jiné než vyplývající z pouhého zaúčtování, ale nechci cpát svůj podpis někam, kam automaticky nepatří. I když zase, klidně to podepíšu - jak to vidíte vy ostatní? Jana F.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 3. 2007 15:58

Ivča (neregistrovaný) 85.71.215.---

Re: Osoba odpovědná za sestavení účetní
      >Je osobou odpovědnou za sestavení závěrky a
      >podepisující tím pádem výkaz ZaZ AUTOMATICKY externí účetní?
      >Mám ve smlouvě vymezenou "odpovědnost za chybné
      >zaúčtování do výše penále a pokut" a dále že SESTAVUJI DP,
      >výkazy, ale tam už nic o odpovědnosti nedávám. Všude,
      >kde je napsáno: přiznání apod. "sestavil" se samozřejmě
      >podepisuji a nevýhýbám se ani odpovědnosti za chyby
      >jiné než vyplývající z pouhého zaúčtování, ale nechci
      >cpát svůj podpis někam, kam automaticky nepatří. I když
      >zase, klidně to podepíšu - jak to vidíte vy ostatní?
      >Jana F.
      >**************
      >V auditorské zprávě vždy stojí, že osoba odpovědná za sestavení účetní závěrky je vedení společnosti (představenstvo, jednatelé) bez ohledu na interní nebo externí účetní. Ale v zákoně to nějak nemůžu najít, možná, že v § 18 zákona o účet., že k účetní závěrce musí být vždy připojen podpis statutára.

• 28. 3. 2007 18:11

Jana F. (neregistrovaný) 83.208.141.---

Statutární orgán je tam také, mají tam být dva podpisy. Jde o to, jestli to může být jedna osoba.
      Jsem ráda, že jste napsala to o té auditorské zprávě - to "bez ohledu na interní, nebo externí účetní".
      Asi to není tak jednoznačné, nikdo další se k tomu nevyjadřuje, bohužel... Jana F.

• 28. 3. 2007 18:26

Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

On je rozdíl v tom, kdo je zodpovědný za účetnictví jako celek včt. účetní uzávěrky-třeba statutár a kdo je zodpovědný za její SESTAVENÍ.
      Já se vždycky podepisuji jako sestavitelka účetní uzávěrky. On ten statutár je ze zákona odpovědný za celé účto a většinou o něm ví kulový. Uznejte, že se málokdo z nich vyzná v rozvaze. Každého ještě tak zajímá výsledovka a jak to vychází na daně. Ale postupy nezná.
      Takže se s případnými dotazy a vytýkačkami obracejí instituce na mně, jako na toho kdo tu uzávěrku sestavil. Statutár většinou neví která bije a musíme mu to my, účtaři vysvětlovat polopaticky.
      Tkaže na výkazy k DP jeden podpis statutáře, který je zodpovědný za uzávěrku a jeden podpis můj jako osoby zodpovědné za sestavení úč.uz.

• 28. 3. 2007 18:55

Ivča (neregistrovaný) 85.71.215.---

S tím souhlasím, že jsou tam dvě kolonky, jedna za sestavení a jedna za odpovědnost. Ale vyjadřovala jsem se k tý zodpovědnosti, i když je naprostá pravda, že většina statutárů tomu vůbec nerozumí. Nicméně to nic nemění na tom, že kdyby se tam dopustilo závažné chyby (daňové úniky), zodpovědný je statutár, nikoliv účetní.
      U nás ve firmě auditorovi bylo jedno, jestli chyběl podpis u kolonky sestavení, ale nesmírně bazíroval na podpisu a datu statutárního orgánu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).