Hlavní navigace

Dědictví

  • (neregistrovaný) 213.192.60.---

    28. 3. 2007 20:36

    Ahoj jak je to prosím s odmítnutím dědictví ? Pokud to dobře chápu řídí se to občanským zákoníkem a lze ho odmítnout a to nejpozději do jednoho měsíce? Nezjistil jsem přesně tu lhůtu a od kdy se lhůta započítává. Poradí někdo? Děkuji

    • 29. 3. 2007 9:12

      právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

      Re: Dědictví
      Občanský zákoník, §§..
      § 463
      (1) Dědic může dědictví odmítnout. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením jemu zaslaným.
      (2) Zástupce dědice může za něj dědictví odmítnout jen podle plné moci, která ho k tomu výslovně opravňuje.
      § 464
      Prohlášení o odmítnutí dědictví může dědic učinit jen do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o právu dědictví odmítnout a následcích odmítnutí vyrozuměn. Z důležitých důvodů může soud tuto lhůtu prodloužit.
      § 465
      Dědictví nemůže odmítnout dědic, který svým počínáním dal najevo, že dědictví nechce odmítnout.
      § 466
      K odmítnutí dědictví nemůže dědic připojit výhrady nebo podmínky; rovněž nemůže odmítnout dědictví jen zčásti. Taková prohlášení nemají účinky odmítnutí dědictví.
      § 467
      Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze odvolat. Totéž platí, prohlásí-li dědic, že dědictví neodmítá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).