Hlavní navigace

Spol.zdanění manželů a sleva na děti

• (neregistrovaný) 82.100.0.---

28. 3. 2007 22:20

Dobrý večer, prosím o radu, zda je možné při společném zdanění manželů uplatnit slevu na děti rozdělením / máme dvě děti/ u každého z manželů po jedmon dítěti. Doplatek daně by se tím změnil jen u manžela v plusovou částku a u mne by se snížil.
    Daň po slevách :Muž 11.647 2děti 12.000,- Daň -533
    " Já 11.647 --- Daň 11.467,-

NEBO Muž 11.647 1dítě 6.000,- daň 5.467,-
    já 11.647 1dítě 6.000,- daň 5.467,-

Prosím o rychlou radu , která je správně. Děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 3. 2007 22:29

Re (neregistrovaný) 88.102.55.---

Re: Spol.zdanění manželů a sleva na děti
      Pokud máte správně výpočet všech položek před tím, než jste se dostala k slevě na dítě. Tak můžete pro uplatnění slev na děti použít 1. nebo i 2. způsob. V podstatě je to jedno. Ovšem pokud některý z rodičů uplatňoval děti např. v zaměstnání po celý rok, tak není možné si je v přiznání přehodit. Přehazovat a volit výhodnější variantu můžete, pokud nebyla uplatněna sleva na dítě během roku.
      U vás nebyla odvedena žádná záloha na daň (u obou rodičů)?
      Pro přesnější kontrolu, by bylo třeba zadat bližší údaje o příjmech a odvodech ....
      Re

• 28. 3. 2007 23:19

Jana (neregistrovaný) 82.100.0.---

Děkuji za odpověď.
      Slevu na děti jsme v průběhu roku neuplatňovali. Zálohu na daň jsme také neodváděli, já jsem začala podnikat v r. 2006 a manžel /OSVČ/neměl v předcházejících letech tak velké příjmy, ze kterých by plynula povin.plati zálohy na daň.Mění to něco na možnosti uplatnit společné zdanění?

• 28. 3. 2007 23:51

Re (neregistrovaný) 88.102.55.---

Sleva na dítě nebyla uplatněna - V tom případě máte možnost uplatnit děti dle varianty 1. a také 2. - jak píšete.
      Záloha na daň mě napadla, že by o něco snížila daňovou povinnost a sleva na dítě by tím pádem mohla jít do mínusu (bonus), ovšem když jste OSVČ, tak nebylo nic.
      Možnost uplatnit SZM stále máte, pokud se Vás netýká minimální základ daně (v tom případě nemůžete uplatnit SZM). Jestliže např. manželka je na rodičáku nebo OSVČ podniká 1.či 2. rokem, tak nemáte povinnost min.zakl.daně. (jsou i další vyjímky)
      Pokud jsou příjmy jednoho z manželů z podnikání daleko vyšší než příjmy druhého z manželů, tak potom by SZM mělo význam .
      Chce to spočítat a uvidíte která varianta je výhodnější.
      Re

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).